Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Velika noč pomeni spravo med zemljo in Bogom« [FOTO]

Za vas piše:
T. M.
Objava: 17. 04. 2022 / 16:41
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 17.04.2022 / 16:48
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Velika noč pomeni spravo med zemljo in Bogom« [FOTO]
Vstajenjska sveta maša v župniji sv. Frančiška Asiškega v Šiški. FOTO: Tatjana Splichal

»Velika noč pomeni spravo med zemljo in Bogom« [FOTO]

Pridige slovenskih škofov na veliko noč.

»Praznujemo veliko noč Gospodovega vstajenja. Letos praznik Jezusovega vstajenja obhajamo še z večjim veseljem, ker našega praznovanja ne omejujejo ukrepi, ki so nas zaradi pandemije spremljali zadnji dve leti. Zato dovolimo Bogu, da nas v občestvu, kot brate in sestre v Kristusu, letos še posebej nagovori kot skupnost, kot tiste, ki jih je on poklical v Cerkev, da bi bili z njim, da bi poslušali njegovo besedo, da bi nas nasitil s svojim telesom in krvjo, in da bi nas potem poslal v ta preizkušani in ranjeni svet, k bratom in sestram, k ljudem, ki trpijo, ki so osamljeni, ki se prepirajo in vojskujejo, k ljudem, ki kričijo in protestirajo, tudi k ljudem, ki so bolni in umirajo, da bi jim prinesli sporočilo: pečat je zlomljen, kamen je odvaljen in grob je prazen. Kristus je vstal! Kristus živi! Vstali in živeli bomo tudi mi,« je pri vstajenjski sveti maši dejal ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore

Praznujemo veliko noč Gospodovega vstajenja. FOTO: Tatjana Splichal

»Praznovanje velike noči je zato vabilo vsakemu od nas, da bi si prizadevali iskati sledi vstalega Gospoda danes, tu med nami. To pomeni iskati znamenja upanja, ki so tudi v našem času močnejša od vsakega pesimizma, s katerim se prav tako dan na dan soočamo. Kot velikonočni kristjani tako verujemo, da je resnica o Jezusovem vstajenju močnejša od nasilja, ki je vse prevečkrat prisotno med nami; močnejša od sovraštva, ki nas deli na ene in druge. Če smo torej Jezusovi učenci in verujemo v njegovo vstajenje, potem iščimo predvsem to, kar nas povezuje, nam vsem vliva upanje in nam kaže pot v lepši jutri,« je poudaril msgr. Alojzij Cvikl, mariborski nadškof. 

Dovolimo Bogu, da nas letos še posebej nagovori kot skupnost. FOTO: Tatjana Splichal

Koprski škof Jurij Bizjak je svoj današnji nagovor zaključil z naslednjimi besedami: »Evangelist Janez piše: "Razveselili so se učenci, ko so videli Gospoda" (Jn 20,20). Bratje in sestre, vsem iskreno voščim, naj vas veseleči se učenci potegnejo s sabo v svoj svet, v svet rešenih in zveličanih, v svet zmagovitih in osvobojenih, v svet upajočih in drug drugega ljubečih. Voščim vsem navzočim in vsem vašim bližnjim in domačim. Voščim tudi vsem bratom pravoslavnim, ki bodo Vstalega slavili prihodnjo nedeljo. Voščim tudi vsem bratom Judom, ki letos ravno v tem tednu slavijo svojo Pasho. In voščim tudi vsem bratom muslimanom, ki prav tako ta mesec slavijo svoj Ramazan. Vstali Zveličar naj v nas vseh okrepi našo vero v posmrtno življenje, v vstajenje naših teles in v poveličanje našega življenja in našega dela.« 

Naj vas veseleči se učenci potegnejo s sabo v svoj svet, v svet rešenih in zveličanih. FOTO: Tatjana Splichal

»Velika noč pomeni Kristusovo osvobajanje človeštva tudi od hudobnih demonov v mesu in krvi. Mesta in vasi niso več naša zadnja prebivališča, ki jih ponekod še gazijo vojaški škornji in tanki, temveč je to nebeški Jeruzalem, ki je večno mesto živega in vsemogočnega Boga, kjer se že radujejo rajni, ki jih je Kristus obudil k večnemu življenju. Tam Bogu darujejo svoje molitve, da bi tudi nas nekoč sprejel v svojo slavo. Zato je vredno, da tudi mi Bogu vsak dan darujemo sleherni svoj nagib, da s svojim trpljenjem posnemamo Kristusovo trpljenje. Ob veliki noči vam želim mir srca, mir vašega prebivališča, mir domovini,« je zbranim danes voščil msgr. Peter Štumpf, murskosoboški škof. 

S svojim trpljenjem posnemajmo Kristusovo trpljenje. FOTO: Tatjana Splichal

 



 


Nalaganje
Nazaj na vrh