Velika noč 2021 na Bližnjem vzhodu
Velika noč 2021 na Bližnjem vzhodu
FOTO: Vatican Media
Latinski patriarh v Jeruzalemu, nadškof Pierbattista Pizzaballa, je tamkajšnjo Cerkev med letošnjimi velikonočnimi prazniki pozval k pogumu, poroča avstrijski Kathpress: »Počastimo prazen grob, vendar ne zgolj to. Vstajenje je oznanjevanje novega veselja, ki prodira v svet, ki ne more ostati zaprto v tem majhnem prostoru,« je v nagovoru med velikonočno vigilijo v baziliki Božjega groba dejal patriarh. Kljub omejitvam zaradi koronaepidemije se je letošnje slovesnosti lahko udeležila tudi množica vernikov.
Jezusovega vstajenja ne moremo pojasniti, je nadaljeval nadškof Pizzaballa. »Nobena teorija nas ne more prepričati. Z vstajenjem se lahko le srečamo, lahko ga le izkusimo,« je v svojem velikonočnem nagovoru zatrdil italijanski frančiškan. Seveda še vedno potrebujemo priče, ki nam kažejo znamenja vstajenja in verodostojno zagotavljajo, da svet ni več pod oblastjo smrti. »Te priče so danes tisti, ki kljub vsem nasprotovanjem, bolečini, osamljenosti, bolezni in krivicam v svojem življenju ustvarjajo priložnosti za pravičnost, ljubezen in sprejemanje.«
Velikonočna vigilija na sobotno jutro
Kot prvo pričo evangelij Cerkev vabi, naj bo pogumna ter naj se ne boji osamljenosti in nerazumevanja. Obenem pa srečanje v Vstalim zahteva gibanje. Cerkev je odtlej pozvana, da vstajenje pričuje po vsem svetu, ne da bi jo pri tem vodili kakršni koli strahovi, je pojasnil patriarh.
Zvestoba Boga do njegove obljube ter njegova želja po odnosu in srečanju sta kot rdeča nit navzoči skozi vso zgodovino odrešenja. Odlomek iz evangelija po Marku o ženah ob praznem grobu nas uči, naj življenje darujemo ljubezni do Kristusa, v križu vidimo svoje odrešenje, v praznem grobu pa oznanjenje večnega življenja za vse, je dejal Pizzaballa.
Katoličani v Jeruzalemu velikonočno vigilijo v baziliki Božjega groba običajno obhajajo že v soboto zjutraj, saj se tisti dan v svetišču s svojimi obredi zvrsti kar šest krščanskih veroizpovedi.
FOTO: Vatican Media
Libanon: patriarh Rai izrazil zahtevo po državljanskih pravicah
Maronitski patriarh kardinal Bechara Rai pa je v svoji velikonočni poslanici ostro kritiziral politično vodstvo Libanona, ker se še vedno niso sporazumeli glede razdelitve oblasti, ljudje pa medtem že več kot leto dni trpijo zaradi hromeče gospodarske in finančne krize. »Pravice verskih skupin se končajo pred pravico državljanov do varnosti, prehrane, izobraževanja, zdravstvene oskrbe, zaposlitve, blaginje in miru,« je patriarh dejal v velikonočni poslanici, objavljeni tudi na družbenem omrežju Facebook.
Kardinal je v svojem zapisu znova izrazil zahtevo po nevtralizaciji Libanona, ki je v interesu vseh njegovih državljanov. Mednarodna konferenca o razmerah v Libanonu bi morda pomagala pri odpravi nenehnih sporov med različnimi političnimi voditelji, ki jih patriarh očita, da so brez milosti: »Kako boleče je, če manipulirate z usodo naroda, ne da bi se zavedali svojih napačnih odločitev, medtem ko drugi na račun ljudi izkazujejo zvestobo drugim narodom in ne Libanonu.« Zdaj je namreč že jasno, da obstaja načrt, »katerega cilj je spremeniti enotnost, sistem in obliko države Libanon«.
Voditelj tamkajšnje Katoliške cerkve je znova izrazil svojo zahtevo po vladi, ki bi jo sestavljali nadstrankarski izvedenci in v kateri nobena stranka ne bi imela dovolj potrebnih glasov, da preprečuje sprejemanje pomembnih odločitev. Takšna vlada bi morala služiti potrebam državljanov in izpeljati reforme, s katerimi bi zagotovila pogoje, da država lahko uporabi obljubljeno finančno pomoč s strani arabskih držav in mednarodne skupnosti.