Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

‘Velika Britanija ni več krščanska dežela!’

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 14. 07. 2009 / 06:50
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:09
Ustavi predvajanje Nalaganje

‘Velika Britanija ni več krščanska dežela!’

Nedeljskih bogoslužij naj bi se po nekaterih podatkih udeleževal le še en odstotek Britancev

Velika Britanija ni več krščanska dežela, opozarja duhovnik John Flynn, ki se v tokratni kolumni za katoliško tiskovno agencijo Zenit sprašuje o življenju in delovanju v razkristjanjeni družbi. Kot trdi anglikanski škof Paul Richardson, se nedeljskih bogoslužij udeležuje le še en odstotek Britancev, prav tako zaskrbljujoč podatek pa je, da anglikansko vero s krstom sprejme le 128 novorojenčkov od tisočih.

Kritičen do trenutnih razmer v Veliki Britaniji je bil nedavno tudi rabin Jonathan Sacks, ki opozarja predvsem na pomanjkanje skupnih moralnih vrednot v državi. K temu je pripomogla tudi sedanja globalna finančna in gospodarska kriza, pa nedavni škandali v parlamentu, in posledično so, kot pravi rabin, ljudje izgubili zaupanje v družbo. Osrednja težava pa je še vedno pomanjkanje običajnega čuta za moralo, poudarja Sacks in dodaja, da ljudje vse bolj izgubljajo občutek za to, kar je dobro in kaj slabo. Brez moralnega kodeksa ne more biti svobodne družbe, še poudarja rabin Sacks.

Raziskave javnega mnenja med Britanci medtem kažejo, da dve tretjini najstnikov ne verjameta v Boga, po raziskavi britanskega dnevnika Telegraph pa jih skoraj 59 odstotkov meni, da ima vera negativen vpliv na svet. Ista raziskava je tudi pokazala, da polovica od tisočih vprašanih najstnikov nikoli ne moli, 16 odstotkov pa jih še nikoli v svojem življenju ni bilo v cerkvi. Raziskavo z enako tematiko je konec junija objavil tudi britanski dnevnik Independent, ki se je osredotočil predvsem na poznavanje Svetega pisma med ljudmi. Raziskava je pokazala, da je veliko posameznikov brezbrižnih do ljudi in zgodb, ki so za zgodovino krščanstva ključnega pomena.

Katoliški voditelj v Angliji in Walesu nadškof Vincent Nichols je že konec marca letos opozoril, da Velika Britanija prodaja svojo dušo s tem, ko teži k čisto sekulariziranemu utemeljevanju vere. V prispevku za dnevnik Telegraph je zapisal, da je vera sedaj omejena zgolj na zasebno sfero, vrednote pa izhajajo iz sekulariziranih in materialističnih virov. Nadškof Nichols podobno kot drugi verski voditelji v Veliki Britaniji izpostavlja tudi pomanjkanje družbenih vezi ali njihovo krhkost, kar je po njegovem prepričanju posledica odsotnosti moralnih načel in vrednot. Enako stališče zavzema tudi Nicholsov predhodnik kardinal Cormac Murphy-O'Connor, ki trdi, da je država za vernike postala neprijazen prostor. Kardinal opozarja na prisotnost in razraščanje ateizma, ki postaja vse bolj agresiven. Njegovo mnenje potrjujejo tudi statistični podatki, ki kažejo upad števila sklenitev zakonskih zvez. Leta 2000 se je namreč v Veliki Britaniji poročilo nekaj več kot 13.000 katoličanov, lansko leto pa nekaj manj kot 10.000.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh