Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikanska mestna država najbolj varovana država na svetu

Objava: 06. 05. 2010 / 07:45
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:09
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vatikanska mestna država najbolj varovana država na svetu

Razvejano varnost izvajajo številne varnostne službe

Vatikanska mestna država je najbolj varovana država na svetu, in sicer iz treh temeljnih razlogov. Najprej zato, ker je najmanjša država na svetu, saj meri le 44,5 hektarjev, torej slabega pol kvadratnega kilometra. Poleg tega je središče krščanstva in sedež Petrovega naslednika, tretji razlog pa je, da se na tem majhnem prostoru nahaja največje število najimenitnejših umetnin na svetu, ki si jih na leto ogleda več kot dvajset milijonov romarjev, vernikov in turistov.

Vsi obiskovalci, ki si želijo ogledati baziliko sv. Petra, se povzpeti na njeno kupolo, moliti na grobovih papežev in se seznaniti z bogastvom Vatikanskih muzejev, morajo skozi strogo kontrolo, podobno kot na letališčih. Vatikan na ta način človeštvu po eni strani varuje enkratne umetnine in druge dragocenosti, po drugi pa obiskovalcem omogoči varen ogled in možnost, da umetnine nagovorijo obiskovalce s svojo izvirno močjo.

Razvejano varnost izvajajo številne varnostne službe. Najznačilnejša je Papeška švicarska garda s svojimi stodesetimi člani, ki so neposredno v službi Svetega sedeža, in varuje papeževe prostore ter vhode v Vatikan. Vatikanska žandarmerija šteje od stotrideset do stoštirideset članov in spada pod Vatikansko mestno državo. Njena osnovna zadolžitev je varovanje državnega ozemlja. Poseben oddelek italijanske policije nadzoruje vhod na Trg sv. Petra, nadzira pa tudi druge vhode v Vatikansko mestno državo z italijanske strani. Število policistov italijanska policija v dogovoru z vatikanskimi oblastmi prilagaja potrebam posameznih dogodkov.

Člani bratovščine svetega Petra so prostovoljci, ki skrbijo za red znotraj bazilike sv. Petra. Vseh skupaj jih je okoli sto in delujejo v okviru Uprave bazilike svetega Petra. Združenje svetih apostolov Petra in Pavla šteje šeststo članov, ki vsak teden po nekaj ur znotraj nadzorujejo baziliko svetega Petra, opravljajo pa tudi druge službe. Uprava bazilike svetega Petra redno plačuje tudi določeno število študentov, da predvsem v notranjosti bazilike sv. Petra skrbijo za varnost. V sklop vatikanskih varnostnih služb sodijo tudi uslužbenci ob vhodih, ki izdajajo uradna dovoljenja za vstop v posamezne urade na ozemlju Vatikanske mestne države.

Kupi v trgovini

Novo
V nevarnem objemu morja
Proza
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh