Vatikanska konferenca o zvezdnih kopicah
Vatikanska konferenca o zvezdnih kopicah
Cygnus OB2, 4.700 svetlobnih let oddaljena zvezdna kopica z 200.000-kratno svetlobno močjo sonca, je v središču znanstvenega zasedanja vatikanskih zvezdoslovcev. 24 astronomov iz Evrope, Združenih držav Amerike in Čila se je včeraj zbralo na sedežu znanstvene ustanove v Albanu južno od Rima, kjer razpravljajo o novih spoznanjih na področju ozvezdja 'Labod'.
Nastanek, zgodovina in sestava Cygnusa OB2 bi lahko znatno prispevali k razumevanju tovrstnih zvezdnih kopic na Rimski cesti in v drugih galaksijah, je zapisano v prispevku vatikanskega časnika 'L'Osservatore Romano'. Poleg Cygnusa OB2 udeleženci zasedanja razpravljajo tudi o zvezdni kopici Cygnus X, v katere notranjosti leži Cygnus OB2.
Vatikanska zvezdarna je bila ustanovljena leta 1576, leta 1935 so njen sedež prestavili v Castel Gandolfo; v Rimu je bilo zaradi električne razsvetljave ponoči presvetlo za opazovanje zvezd. Leta 2009 se je ustanova, ki jo vodijo jezuiti, iz papeške letne palače preselila v prostore nekdanjega samostana v sosednjem Albanu. Teleskopi pa so še vedno na ozemlju papeške letne rezidence v Castel Gandolfu.
Osrednji del znanstveno-raziskovalnega dela vatikanski astronomi trenutno opravljajo v mednarodnem obzervatoriju Mount Graham v ameriški zvezni državi Arizona. V Albanskem gričevju pri Rimu pa obzervatorij od leta 1986 dalje vsaki dve leti prireja poletno šolo za študente astronomije z vsega sveta.
Foto: splet