Vatikanska banka objavila prvo letno poročilo
Vatikanska banka objavila prvo letno poročilo
Inštitut za verska dela pri Svetem sedežu, bolj znan kot Vatikanska banka ali IOR, je danes objavil prvo letno poročilo o poslovanju v svoji 125-letni zgodovini. Obsežno poročilo vsebuje opise poslovnih dejavnosti iz leta 2012 in prvih osmih mesecev letošnjega leta, skupaj s podrobnimi finančnimi navedbami, med katerimi je tudi ocena zunanje nadzorne družbe KPMG. V pogovoru za nemško uredništvo Radia Vatikan je o poročilu spregovoril predsednik Vatikanske banke Ernst von Freyberg:
Dokument, ki ga predstavljate danes, je precej obsežen in zapleten, malo ljudi ga bo dejansko prebralo, še manj razumelo, kaj želi povedati. Ali bi lahko na kratko pojasnili, kaj dokument vsebuje?
“Predstavljamo prvo letno poročilo v 125-letni zgodovini Vatikanske banke. Dokument vsebuje opis našega poslovanja, in sicer povzetek lanskega leta in prvih osmih mesecev letošnjega leta, vsebuje pa tudi izjave našega nadzornega odbora, kardinalske komisije in prelata. Nato sledi 60 strani podrobnih finančnih navedb s celostno izjavo zunanje nadzorne družbe KPMG.”
Ali moramo biti računovodje, če želimo razumeti, kaj je v dokumentu zapisano?
“Ni vam potrebno biti računovodja; če preberete uvodni zapis in opis našega poslovanja v letih 2012 in 2013, boste dobili zadosten vtis o tem, kaj Inštitut za verska dela pri Svetem sedežu sploh je in s čim se ukvarja.”
Omenili ste KPMG: Imeli ste zunanji nadzor, ki je sodeloval tudi pri pripravi tega dokumenta ...
“Računi pri IOR so bili že dlje časa pod nadzorom, vedno pa so ga opravljala priznana in uveljavljena mednarodna računovodska podjetja. Leta 2013 je to nalogo prevzela družba KPMG. Samo po sebi za inštitut to ni nič nenavadnega, nenavadno je dejstvo, da smo to pripravljeni objaviti.”
Ali so se pojavila kakšna nova dejstva? IOR je deležen precejšnje sumničavosti in medijskih zgodb, tako v zadnjem času kot tudi v preteklosti. Ali so kakšni novi podatki o tem, kaj dejansko počne?
“Za nekoga, ki naše delo spremlja zadnjih šest mesecev, ne bo novih podatkov o tem, kaj počnemo, kdo so naše stranke in kaj je naše poslanstvo. Novosti so v podrobnostih. Najbolj presenetljivo bo verjetno dejstvo, kako v poročilu ni prav nič presenetljivega. Pred vami je denarna ustanova z razmeroma konservativnim upravljanjem, ki nadzoruje premoženje, vlaga v izjemno konservativne naložbe, kot so vladne obveznice in bančne vloge. Videli boste, da gre za ustanovo s precejšnjim kapitalom. Ob koncu lanskega leta je bil lastni kapital banke 15 %, kar je precej nad siceršnjim povprečjem primerljivih denarnih ustanov.”
Sam podatek o poročilu ni nič novega, novo pa je, da ste poročilo objavili. To je del vaše nove politike o preglednosti poslovanja, ali ne?
“To je ključni element. Z letošnjim marcem smo pričeli izvajati strategijo treh stebrov. Eden izmed njih je sodelovanje z mediji in vpletenost v neposreden in odprt dialog, da na sistematičen način pojasnimo dejstva, kakršna so. Drugi element je priprava spletne strani, ki bi služila kot uradni vir podatkov o naši ustanovi. Tretji element je objava vsakoletnega poročila.”
Za koga je poročilo napisano? Za medije, za običajne uporabnike, za druge banke?
“V prvi vrsti je namenjeno Cerkvi. Na svetu živi okoli milijarda katoličanov, ki imajo pravico vedeti, kaj počne ta del Svetega sedeža. Imajo tudi pravico razumeti, kako prispevamo k blagostanju Cerkve po vsem svetu. Druga ciljna skupina so naši partnerji, torej naše partnerske banke, ki se zanašajo, da smo finančno trdni poslovni partner z dobrim vodstvom. Tretja skupina so – kot jih omenjate – mediji, finančni analitiki, ki bi jih to poročilo zanimalo, in splošna javnost.”
Dejansko preverjate račune, o tem ste že sami govorili. Kako ta stvar napreduje, nadzorovanje računov in čiščenje poslovanja IOR?
“Stvar zelo dobro napreduje. V letošnjem maju smo zaposlili ameriško skupino Promontory, ki preverja vsak posamezni račun, za nas pa izvajajo tudi posebno preiskavo. Poleg tega smo skupaj z njimi preverili naše postopke za sprejemanje novih strank in za poslovanje z dosedanjimi strankami, s čimer želimo zagotoviti, da v naši ustanovi ni nikakršnega pranja denarja. Vsi trije projekti se izvajajo po načrtu, imamo nov priročnik, nove postopke, prav tako pa smo pripravljeni tudi na neodvisno inšpekcijo.”
Koliko Vam osebno in celotni ustanovi pomeni sodelovanje z zunanjim podjetjem Promontory?
“To je potrebno iz dveh razlogov. Prvi je ta, da potrebujemo nekoga z odličnim znanjem, ki te procese ves čas opravlja za različne ustanove po vsem svetu. Drugi razlog je enako pomemben: s tem je strašansko veliko dela. Vsak dan ga opravlja od 20 do 25 zaposlenih iz skupine Promontory. Sami znotraj ustanove za to ne bi imeli dovolj ljudi.”
Mediji uporabljamo velike besede, včasih rečemo, da se ‘prebuje nov dan’, kot pišejo današnji časniki, drugi spet govorijo o ‘revoluciji’. Kaj pa se po vaših besedah trenutno dogaja v Vatikanski banki?
“To je drugi korak na poti proti uslužni in pregledni ustanovi, glede katere se bo sveti oče ob koncu leta ali pa prihodnje leto odločil, v katero točno določeno smer nas želi poslati.”
In še zadnje vprašanje: kakšen bo vaš naslednji korak?
“Dolgo pot smo že prehodili na področju služenja in preglednosti, naslednji pomembni korak je pregled našega dela s strankami, ugotoviti moramo, kako lahko še izboljšamo produkte in usluge, ki jih strankam ponujamo.”
Najlepša hvala za pogovor.
Celotno izvirno poročilo Inštituta IOR je na voljo na spletni strani www.ior.va.
Vir: Radio Vatikan
Foto: splet / RV