Vatikan: raztros pepela pokojnih za katoličane ni dopusten
Vatikan: raztros pepela pokojnih za katoličane ni dopusten
V dokumentu, datiranem 9. decembra, se kardinal sklicuje na cerkveni predpis iz leta 2016, ki predvideva pokop pepela na pokopališčih, in ta predpis ostaja v veljavi, poročajo vatikanski mediji. V skladu z dopisom pa smejo svojci ohraniti majhen delež pepela, da ga hranijo na kraju, ki je pomemben za zgodovino pokojnika.
Pri tem je treba upoštevati določene pogoje: glavni del upepeljenega telesa je treba hraniti na pokopališču, ne sme priti do kakršnih koli »panteističnih, naturalističnih ali nihilističnih nesporazumov« in svojci morajo upoštevati predpisane državne zakone. V Sloveniji je raztros pepela pokojnika dovoljen na za to določenem prostoru na nekaterih pokopališčih, zunaj pokopališča pa le v izjemnih primerih na podlagi izdanega soglasja pristojnega občinskega organa.
Treba je preprečiti, da bi se pozabilo na pokojne ali da se njihovim posmrtnim ostankom ne bi izkazovalo dovolj spoštovanja.
Pomembna je molitev za pokojne in spomin nanje
Kardinal Fernandez v svojem zapisu potrjuje tudi možnost »svetega, natančno določenega in stalnega« kraja, kjer je pokopan pepel več umrlih oseb. To je lahko pokopališče ali kakšno drugo območje, ki je namenjeno temu, »če je tako določila cerkvena oblast«. Pri tem je treba navesti osebne podatke vsakega posameznika in zagotoviti, da pokojni »ne bodo izključeni iz molitve in spomina svoje družine ali krščanske skupnosti«, obenem pa preprečiti, »da bi se pozabilo na pokojne ali da se njihovim posmrtnim ostankom ne bi izkazovalo dovolj spoštovanja«.
»Sveto spoštovanje«
Kardinal je še pojasnil, da vstajenja telesa v krščanskem smislu ne smemo razumeti kot »preprosto oživljanje trupla pokojnega«. Vstajenje se lahko zgodi tudi, ko je telo povsem uničeno ali razpršeno. Na splošno moramo do pepela gojiti odnos »svetega spoštovanja«: pepel izvira iz materialnih ostankov pokojnika, ki so bili del njegove zgodovinske poti. Prav zato Cerkev izkazuje tudi posebno skrb in pobožnost do relikvij svetnikov.
Z omenjenim pismom se je prefekt Dikasterija za nauk vere odzval na vprašanje bolonjskega nadškofa, kardinala Mattea Zuppija, ki je tudi predsednik Italijanske škofovske konference. Kardinala Zuppija je k vprašanju spodbudilo naraščajoče število upepelitev v njegovi nadškofiji in želje svojcev, da bi pepel raztresli v naravi. Vprašanje je spodbudila tudi želja, da »ne bi prevladali ekonomski razlogi«, ki jih nakazujejo nižji stroški, povezani z raztrosom pepela. Po besedah kardinala Zuppija gre pri tem za različne zaplete, ki pa vsi zahtevajo primeren krščanski odziv.