Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikan prireja konferenco o pastorali starostnikov

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 28. 01. 2020 / 08:18
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 03.02.2020 / 07:37
Ustavi predvajanje Nalaganje
Vatikan prireja konferenco o pastorali starostnikov

Vatikan prireja konferenco o pastorali starostnikov

Na mednarodnem srečanju v Rimu pričakujejo izvedence iz 60 držav.

Foto: arhiv Družine (T.S.)

V Vatikanu se jutri začenja mednarodno zasedanje o pastorali starostnikov. Na srečanju z naslovom »Bogastvo let« (»La richezza degli anni«) od 29. do 31. januarja pričakujejo 550 izvedencev iz 60 držav z vsega sveta, so sporočili z Dikasterija za laike, družino in življenje. To bo prva strokovna konferenca te vrste.

Strokovnjaki in pastoralni delavci naj bi na srečanju razpravljali o vprašanju, kako se Cerkev v različnih družbenih in kulturnih kontekstih zoperstavi razvrednotenju ostarelih ljudi. Poleg tega naj bi govorili tudi o vlogi družine pri spremljanju starejših generacij in možnostih sodelovanja ostarelih znotraj Cerkve.

Med predavatelji sta med drugim predsednica Gibanja fokolarov Maria Voce in predsednik Skupnosti sv. Egidija Marco Impagliazzo. Ob zaključku konference je v petek predvidena avdienca udeležencev pri papežu Frančišku.

Največ starostnikov živi v Aziji

Papež vedno znova opozarja na ostarele in jih označuje kot zaklad družbe. V sklopu Dikasterija za laike, družino in življenje je bil ustanovljen urad, ki naj bi v škofovskih konferencah po vsem svetu skrbel za izmenjavo informacij o vprašanjih pastorale starostnikov.

Po podatkih Združenih narodov so bili v preteklem letu okoli 703 milijoni ljudi starejši od 65 let. Večina starostnikov, 260 milijonov, živi v Aziji, sledita Evropa in Severna Amerika z 200 milijoni. Pričakovati je, da bo leta 2050 število ostarelih na svetu znašali 1,55 milijarde. Največji porast beležijo na območjih severne Afrike in zahodne Azije, pa tudi v južni Afriki.

Starostniki kot protagonisti

Prefekt Dikasterija za laike, družino in življenje, kardinal Kevin Farrell, je v pogovoru za spletni portal Vatican News pojasnil, kako sodobna kultura »odmetavanja« na rob potiska tudi človeka; priznal je, da celo Cerkev včasih pozabi na ostarele. »Kdor koli je kdaj delal v župniji, posebej v razvitih državah, ve, da so ostareli zelo osamljeni,« je dejal kardinal. »Postati morajo protagonisti, zaradi vseh izkušenj, ki so jih pridobili v življenju.«

Kardinal Farrell je pojasnil, da bodo starostniki lahko postali protagonisti, »če bo Cerkev poskrbela zanje«. In to je tudi eden od razlogov za pripravo srečanja, ki se začenja jutri: »Cerkev se mora obrniti na svet in ugotoviti, kaj natančno se dogaja znotraj nje same.«

Po Farrellovih besedah je zelo pomembno, da Cerkev izkoristi »dolgoletne izkušnje«, ki jih s seboj prinašajo ostareli. Kardinal je pri tem opozoril, kako v številnih družinah stari starši igrajo pomembno vlogo pri vzgoji in izobraževanju mlajše generacije. Hkrati pa je treba poskrbeti za potrebe starostnikov: »To moramo spodbujati, spodbujati moramo željo po skrbi za ostarele, vsepovsod, poskrbeti, da se ostarelih ne zapusti. Veliko nam lahko nudijo.«

»Predvsem moramo ugotoviti, kaj je najboljše orodje, s katerim bi to dosegli,« je še dodal kardinal Farrell, »in s tem namenom prirejamo ta seminar.«

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh