Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikan pripravil simpozij o gobavosti

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 08. 06. 2016 / 07:40
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:29
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vatikan pripravil simpozij o gobavosti

Danes in jutri v Rimu razpravljajo o Hansenovi bolezni.

Papeški svet za pastoralo zdravja v sodelovanju s Fundacijo Dobri Samarijan in Fundacijo Nippon ter z nekaterimi drugimi ustanovami danes in jutri v Rimu prireja mednarodni simpozij o Hansenovi bolezni ali gobavosti. Naslov srečanja je Holistična oskrba oseb s Hansenovo boleznijo, s spoštovanjem njihovega dostojanstva. Simpozij so pred dnevi na tiskovni konferenci predstavili tajnik Papeškega sveta za zdravje msgr. Jean-Marie Mupendawatu, podtajnik sveta Augusto Chendi, predsednik Fundacije Nippon Yôhei Sasakawa, ki je tudi ambasador dobre volje za človekove pravice oseb z gobavostjo, zdravnik Roch Christian Johnson in drugi.



Simpozij želi dati svoj prispevek na področju preventive, zdravljenja in družbenega vključevanja oseb, ki so zbolele za gobavostjo, je namen dogodka na predstavitvi pojasnil tajnik papeškega sveta msgr. Mupendawatu. Čeprav je Hansenova bolezen danes ozdravljiva, zanjo vsako leto zboli okoli dvesto tisoč oseb; bolezen jim uniči družbeno in gospodarsko prihodnost ter jih obsodi na družbeno izključenost, pogosto skupaj z njihovimi družinami. Tudi ozdravljene osebe ostajajo odrinjene na družbeni rob, težko dobijo zaposlitev, izključene so iz družbenega življenja, mladi tudi prikrajšani za izobraževanje. Bolezen je razširjena v pretežno gospodarsko revnejših območjih, kot sta na primer Brazilija in Indija. Nujno potrebno je torej vedno znova opozarjati na obstoječi položaj, pospeševati preventivo in informiranje ter obolelim pomagati pri družbenem vključevanju.

Mednarodnega simpozija o gobavosti, na katerem so sprva pričakovali okoli 70 oseb, se udeležuje okoli 230 strokovnjakov, raziskovalcev, prostovoljcev in tudi nekdanjih bolnikov, ki so v Rim pripotovali iz 45 držav. Zbrane bo nagovoril kardinal Robert Sarah, prefekt Kongregacije za bogoslužje, ki bo predstavil povezanost med gobavostjo in usmiljenjem, saj letos obhajamo sveto leto usmiljenja, tako v svetih spisih kot v našem konkretnem življenju.

O družbeni izključenosti obolelih za gobavostjo je že na predstavitvi spregovoril tudi podtajnik Papeškega sveta za pastoralo zdravja Augusto Chendi, ki je dejal, da sta z družbeno stigmatizacijo neposredno povezani tudi pravičnost in revščina. Gobavost namreč ostaja razširjena med revnim prebivalstvom manj razvitih držav, ki imajo tudi največ težav pri dostopanju do zdravil in zdravljenja. Po Chendijevih besedah se zato vsak boj proti gobavosti ne sme omejiti samo na medicinsko raven, ampak mora upoštevati in vključevati tudi socialne vidike, ki vplivajo na obolelo osebo in prav tako na njeno družino.

Pomembno je odstraniti vse vzroke za to bolezen, kar sta nedvomno revščina in nerazvitost, treba je pravočasno odkriti bolezen in dovolj zgodaj zdraviti obolele, predvsem pa informirati in izobraževati ljudi, da se bodo zoperstavili družbenemu stigmatiziranju, ki še vedno ostaja zelo ukoreninjeno in trdoživo. Cerkev si že dolgo prizadeva za konkretno oskrbo obolelih in njihov družin ter jim nudi solidarnost in nežnost. Na ta način sledi pozivom papeža Frančiška, ki neutrudno poudarja potrebo po bližini drugemu, varovanju dostojanstva osebe in podajanju na bivanjska obrobja.

Vir: Radio Vatikan
Foto: splet

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh