Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vatikan napoveduje etični kodeks za umetno inteligenco

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 26. 02. 2020 / 09:34
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 26.02.2020 / 12:42
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vatikan napoveduje etični kodeks za umetno inteligenco

Nadškof Paglia: potrebujemo močno moralno željo, da počlovečimo tehnologijo, ne pa tehnologiziramo človeka.

Foto: Vatican Media

Na vatikanskem tiskovnem uradu so včeraj predstavili delavnico in zasedanje Papeške akademije za življenje o etiki in umetni inteligenci, poroča Radio Vatikan. Na predstavitvi so sodelovali msgr. Vincenzo Paglia, predsednik Papeške akademije za življenje, p. Paolo Benanti iz Regularnega tretjega reda sv. Frančiška in Maria Chiara Carozza, redna profesorica industrijskega bioinženiringa.

Poziv za etično uporabo umetne inteligence

Danes dopoldne v Vatikanu zasedajo le člani akademije, popoldne in jutri pa v novi sinodalni dvorani prirejajo delavnico z naslovom »Dobri algoritem? Umetna inteligenca: etika, zakonodaja, zdravje«, ki bo na voljo tudi drugim udeležencem. V petek, 28. februarja, pa je v avditoriju na Ulici sprave na programu javni dogodek z naslovom »renAIssance. Za humanistično umetno inteligenco«, na katerem bosta med drugim sodelovala Brad Smith, predsednik Microsofta, in John Kelly III., izvršni podpredsednik podjetja IBM, ki bosta skupaj s Papeško akademijo za življenje podpisala poziv za etično uporabo umetne inteligence (Rome Call for AI Ethics). Med govorniki bosta tudi David Sassoli, predsednik Evropskega parlamenta, in Dongyu Qu, glavni direktor Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo.

Nadškof Paglia: Odgovor na papeževo povabilo

Nadškof Paglia je poudaril, da so se za to tematiko odločili na spodbudo papeža Frančiška, ki je Akademijo povabil, naj se posveča razmišljanju in oblikovanju misli na področju novih tehnologij. Dejal je, da poziv, ki ga bodo podpisali v petek, ne predstavlja uradnega besedila Papeške akademije za življenje, ampak gre za skupni dokument, ki nudi nekatere smernice za etiko na področju umetne inteligence. Prav tako so navedena nekatera prizadevanja, ki so povezana z etiko, pravom in vzgojo. Na ta način želijo začeti z gibanjem, ki bi se moglo širiti in vključiti tudi druge somišljenike.

Po besedah nadškofa Paglie namreč »potrebujemo močno moralno željo, da počlovečimo tehnologijo, ne pa tehnologiziramo človeka«. Živimo v prelomnih časih, človeštvo in njegova prihodnost se spreminjata z nezadržno hitrostjo: »Prvič v zgodovini ima človek možnost, da uniči samega sebe: ali z jedrsko bombo, okoljsko eksplozijo ali pa tehnološko, z eksplozijo inteligence.«

P. Benanti: Potrebujemo algor-etiko

P. Benanti je v svojem razmišljanju na predstavitvi poudaril, da namen umetne inteligence ni narediti neko določeno stvar, ampak bo ta spremenila način, na katerega bomo delali vse stvari. Ključno vlogo pri tem igrajo algoritmi, ki bi morali po Benantijevih besedah poleg numeričnih vrednosti vključevati tudi etične vrednote. Z drugimi besedami, etika mora po njegovem mnenju »okužiti informatiko«, potrebujemo »algor-etiko«.

Prof. Carozza: umetna inteligenca v medicini

Prof. Carrozza pa je spregovorila predvsem o uporabi umetne inteligence v medicini. Poudarila je, da je treba več pozornosti posvetiti razmišljanju o odnosu med pacientom in zdravnikom, poleg tega pa se moramo zavedati, da uporaba umetne inteligence v medicini nikoli ni nevtralna, kljub temu, da to večkrat ni očitno. Umetna inteligenca mora biti po njenih besedah načrtovana v skladu z natančno določenimi etičnimi principi, ki določajo okvir odnosov med pacientom in tehnologijo ter med pacientom in zdravnikom. Temeljnega pomena je tudi specifično izobraževanje na področju umetne inteligence.


Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Novo
6 skritih ravnanj, ki uničujejo družine
Medosebni odnosi
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh