V Žički kartuziji začetek Dnevov evropske kulturne dediščine
V Žički kartuziji začetek Dnevov evropske kulturne dediščine
Obnovljen vhod v nekdanji samostan Žiče. Foto: Ivo Žajdela
S hkratnim opoldanskim odprtjem v vseh mestih, včlanjenih v Združenje zgodovinskih mest Slovenije, se bodo danes začeli slovenski Dnevi evropske kulturne dediščine. V letu, ko zaznamujejo 25 let neprekinjene dejavnosti v Sloveniji, bodo potekali na temo Praznovanja. Osrednja slovesnost ob odprtju bo ob 18. uri v Žički kartuziji, ki letos praznuje 850 let od prihoda kartuzijanov v Žiče pri Slovenskih Konjicah, vlada pa je 24. junija 2015 sprejela odlok o razglasitvi Žičke kartuzije za kulturni spomenik državnega pomena, da bi ohranili njene kulturne vrednote, izboljšali njeno prepoznavnost in spodbujali javno kulturno rabo.
V Žički kartuziji pri Slovenskih Konjicah bo odprtje zaznamovala uprizoritev glasbeno-poetičnega recitala Lepota doline, ki so ga ob jubileju pripravili dijaki Šolskega centra Slovenske Konjice - Zreče. vlada pa je v sredo, 24. junija, sprejela odlok o razglasitvi Žičke kartuzije za kulturni spomenik državnega pomena, da bi ohranili njene kulturne vrednote, izboljšali njeno prepoznavnost in spodbujali javno kulturno rabo.
Dneve bodo opoldne sočasno odprli v Idriji, Kopru, Kostanjevici na Krki, Kranju, Novem mestu, Piranu, na Ptuju, v Radovljici, Slovenskih Konjicah, Škofji Loki, Tržiču in Žužemberku.
Kot je na nedavni novinarski konferenci v Slovenskih Konjicah povedala koordinatorka dogodkov Nataša Gorenc, se bo v sklopu DEKD do 3. oktobra po vsej državi zvrstilo 400 dogodkov, namenjenih predstavitvi kulturne dediščine in širjenju znanja o njej.
DEKD so skupna akcija Sveta Evrope in Evropske komisije. Njihovi začetki segajo v leto 1985, ko je na konferenci evropskih ministrov za kulturo držav članic Sveta Evrope v španski Granadi tedanji francoski minister za kulturo predlagal, da naj se akcija dnevov odprtih vrat, ki so jo leto pred tem začeli v Franciji, razširi še v druge države.
Svet Evrope je akcijo uradno sprožil leta 1991 ob podpori Evropske komisije. Skupna akcija Sveta Evrope in Evropske komisije so DEKD postali leta 1999.