Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V Wittenbergu nov korak proti edinosti med kristjani

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 05. 07. 2017 / 07:51
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:36
Ustavi predvajanje Nalaganje

V Wittenbergu nov korak proti edinosti med kristjani

Reformirane cerkve se danes uradno pridružujejo Skupni izjavi glede nauka o opravičenju.

Danes, v sredo, 5. julija, se bo v Wittenbergu, kjer se je leta 1517 s predstavitvijo 95 Lutrovih tez proti odpustkom začela reformacija, Svetovno občestvo reformiranih cerkva pridružilo ekumenskemu soglasju glede nauka o opravičenju, ki je bilo že doseženo med katoličani, luteranci in metodisti. Nauk o opravičenju po milosti preko vere je v središču evangelija. Dogovor o razlagi glede tega, kako zveličanje, ki ga je prinesel Kristus, dejansko deluje v grešniku, je izrednega pomena za ekumenski napredek. Reformirane cerkve bodo odslej pritrdile, da je soglasje o temeljnih resnicah nauka o opravičenju v skladu z reformnim naukom. S tem bo razrešeno eno od ključnih vprašanj, ki so zanetila nestrinjanje med reformatorji in vodstvom katoliške Cerkve v 16. stoletju, kar bo omogočilo napredek proti večjemu duhovnemu in cerkvenemu občestvu med protestanti in katoličani.



Med ekumenskim molitvenim bogoslužjem se bodo pristojni Svetovnega občestva reformiranih cerkva uradno pridružili Skupni izjavi glede nauka o opravičenju, v prisotnosti predstavnikov luteranske, metodistične in katoliške Cerkve. V imenu Papeškega sveta za pospeševanje edinosti med kristjani se bosta bogoslužja v Wittenbergu udeležila tajnik msgr. Brian Farrell in Avelino Gonzalez z zahodnega oddelka dikasterija. Ta dogodek je novi mejnik na poti k vidni enosti kristjanov; ni še cilj, gre pa za zelo pomembno stopnjo na skupni poti.

Reformirane cerkve glede tega temeljnega nauka pri ekumenskem soglasju poudarjajo predvsem pomen odnosa med opravičenjem in prizadevanjem za pravičnost v svetu. Milost vodi k »dobrim delom« pri graditvi Božjega kraljestva, ki je kraljestvo pravičnosti, miru in sprave. Opravičenje vodi k solidarnosti z žrtvami družbenega izključevanja ter k nasprotovanju sistemov družbene in gospodarske nepravičnosti. S skupnim razumevanjem tega krščanskega imperativa morejo katoličani, luteranci, metodisti in drugi, ki izhajajo iz reforme, najti širše in intenzivnejše načine sodelovanja v služenju trpečemu človeštvu. V tem smislu ekumenski napredki v dialogu niso zgolj akademsko prizadevanje strokovnjakov na tem področju, ampak imajo pozitiven in konkreten vpliv na način, kako kristjani različnih veroizpovedi živijo in delajo v solidarnosti ter skupaj pričujejo za evangelij v današnji družbi.

Vir: Radio Vatikan
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
3.450 umorjenih - Poročilo 6
55,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh