V Vatikanu odprli prenovljeni Etnografski muzej
V Vatikanu odprli prenovljeni Etnografski muzej
Po dveh leti obnovitvenih del so v Vatikanu včeraj znova odprli Etnografski muzej, ki hrani več kot 100.000 razstavnih primerkov z vsega sveta. Razstava vključuje predmete, ki so jih poklonili misijoni, škofije ali posamezniki, med njimi pa so denimo tudi predmeti s Papue Nove Gvineje in kitajski novci.
Za vnovično odprtje muzeja so pripravili razstavo s katalogom, ki predstavljata artefakte starih ameriških kultur iz muzejske zbirke.
Etnografski muzej je leta 1926 ustanovil papež Pij XI. ob zaprtju svetovne misijonske razstave. Leta 1927 so ga slovesno odprli v Lateranski palači, kjer je domoval do leta 1963. Leta 1973, v času pontifikata Pavla VI., so ga premestili na trenutno prizorišče, v kompleks Vatikanskih muzejev.
Jedro zbirke, ki šteje okrog 40.000 del, je izbrala posebna komisija iz okoli 100.000 predmetov z vsega sveta, ki so jih papežu za omenjeno razstavo ponudili zasebniki, v misijonih ter v več kot 400 škofijah. Skozi leta se je muzejski sklad širil z novimi pridobitvami in darovi.
Med zanimivejšimi predmeti muzejske zbirke so kitajska numizmatika, mavčni portreti ameriških Indijancev, ki jih je ustvaril nemški kipar Ferdinand Pettrich, ter prazgodovinski predmeti Britanske šole za arheologijo v Jeruzalemu. Kot je zapisano na spletni strani muzeja, zbirka trenutno šteje okrog 100.000 enot.
Foto: splet