V SDS vložili interpelacijo zoper notranjo ministrico
V SDS vložili interpelacijo zoper notranjo ministrico
Prav tako so interpelacijo vložili zaradi »nedoslednega izvajanja zakonov, samovolje, malomarnega opravljanja dela, opustitve dolžnostnih ravnanj ter drugih dejanj in stališč ministrice pri izvrševanju politične funkcije, ki imajo za posledico izgubljeno zaupanje v funkcijo ministrice.«
Število nezakonitih prehodov meje narašča
Poslanec SDS Branko Grims je povedal, da je število nezakonitih prehodov slovenske meje v minulih letih nekoliko upadlo, v letošnjem letu pa smo spet priča porastu. Do konca avgusta je bilo po njegovih besedah 11.409 nezakonitih prehodov državne meje. »To pomeni, da jih že zdaj 13 odstotkov več kot v celotnem lanskem letu.« Skoraj štirikrat več je tudi izraženih namer za oddajo prošnje za mednarodno zaščito. »Slovenija postaja ciljna država nezakonitih migrantov.«
Koalicija v predvolilnem obdobju napovedala odstranitev zaščitne ograje
Dodal je, da so postavitev zaščitne ograje uresničevale že levosredinske vlade v času Mira Cerarja in Marjana Šarca. »Na osnovi ustrezne varnostne analize je strokovno utemeljen predlog Policije za dodatno podaljšanje, mislim da je šlo za 26 kilometrov, in izboljšanje ograje, podpirala tudi sedanja ministrica, takrat v funkciji direktorice Policije. Namesto da bi s temi aktivnostmi nadaljevala, je sedanja koalicija že v predvolilnem obdobju kar politično napovedala, da bo ograjo podrla in odstranila.«
Grims: ministrica enači begunce z ilegalnimi migranti
Poslanec SDS je med drugim dejal, da Bobnarjeva enači begunce z migranti, kar po njegovem mnenju pomeni zavajanje javnosti. Pri tem je spomnil na podatek Računskega sodišča, ki je izračunalo, da »vsak ilegalni migrant Slovenijo mesečno stane 1970 evrov. Gre za siromašenje države Slovenije. To pomeni manj denarje za šolarje, upokojence in druge,« je opozoril Grims.
Afera Fotopub
Ministrici očitajo opustitev dolžnostnega ravnanja in zavajanje javnosti tudi v zvezi z »zbiranjem informacij in zaščito dokaznega gradiva v zvezi z indici posilstev in mučenja ter drugih oblik spolne zlorabe mladoletnic in odraslih oseb ob dogajanju, povezanem s skupino zbranih okoli Fotopuba«. Po njegovem mnenju bi morala policija na informacije, ki so zaokrožile na družbenih omrežjih, odreagirat drugače, kot je.
Neenakost pred zakonom
V zadnji točki pa Bobnarjevi očitajo še dejanja v zvezi z volitvami, ki imajo za posledico očitno neenakost pred zakonom. Gre za dopis, s katerim je ministrstvo za notranje zadeve zaprosilo upravne enote, nekatere zavode in diplomatsko-konzularna predstavništva, naj na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega volivci lahko pošiljajo podpise podpore h kandidaturi nekaterim kandidatom za predsedniške volitve. Kot prvo so to storili za Natašo Pirc Musar, ki je bila prva, ki je zaprosila za to, nato pa na zaprosilo tudi za nekatere druge napovedane kandidate, navaja STA. A v SDS menijo, da bi moralo ministrstvo posredovati naslovnikom dopisa ministrstva naslove vseh kandidatov in to hkrati ter takoj na začetku zbiranja.
V SDS-u za zdaj NSi, prav tako opozicijske stranke, niso zaprosili za podpise k interpelaciji.
Ministrica se ne boji interpelacije
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar se interpelacije, »ki ji očita solidarnost, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, niti slučajno ne boji,« so v odzivu na Faceboku zapisali na ministrstvu za notranje zadeve: »Če delaš pošteno in zakonito, se lahko mirne vesti soočiš s komerkoli in kadarkoli argumentirano zagovarjaš svoje odločitve. Zato nimamo nobenih težav s pojasnili in predstavitvijo našega uspešnega dela v 100 dneh, ki pa nekatere očitno zelo vznemirja, še zlasti, ker pri tem odkrivamo vrsto nepravilnosti in sumov kaznivih dejanj predhodnega vodstva.«