V Rimu slovesnost na praznik Guadalupske Marije
V Rimu slovesnost na praznik Guadalupske Marije
V baziliki svetega Petra je papež Frančišek včeraj daroval slovesno sveto mašo ob prazniku Naše Gospe iz Guadalupa. Svoj nagovor je navezal na evangeljske besede »Blagor ji, ki je verovala« ter posebej izpostavil življenjske razmere, v katerih danes živijo mnogi latinskoameriški ljudje.
Marija,prva učenka in misijonarka, nova skrinja zaveze, je obiskala Elizabeto in spremljala njeno nosečnost z Janezom. Tako je storila tudi leta 1531, ko je pohitela v Tepeyac, da bi služila in spremljala ljudstvo, ki se je rojevalo v bolečini; in tako je postala Mati vseh narodov.
Skupaj z Elizabeto tudi mi danes pozdravljamo Marijo, podobo učenke, žene vere in molitve, ki zna spremljati in spodbujati našo vero in naše upanje v različnih stopnjah, ki jih moramo prehoditi. V Mariji imamo pristen odsev močne vere, predvsem v tej dobi, v kateri se lomijo sladke čarovnije stvari, nasprotja pa vsepovsod vstopajo v spor.
Po papeževih besedah se moramo učiti od te močne in uslužne vere, ki zaznamuje Marijo, od vere, ki vstopa v zgodovino, da bi bila sol in luč našega življenja in naše družbe. Družba, ki jo gradimo za naše otroke, je vedno bolj zaznamovana z znamenji ločitve in razkosanosti, »zunaj igre« pušča mnoge, še posebej tiste, ki s težavo dosegajo nujen minimum za dostojno življenje. Družba, ki se rada baha s svojimi znanstvenimi in tehnološkimi napredki, je postala slepa in neobčutljiva za mnoge obraze, ki ostajajo zadaj, izključeni z zaslepljenim ponosom nekaterih.
Papež je izpostavil, da se težko ponašamo z družbo blaginje, ko vidimo, kako se je ameriška celina navadila gledati na tisoče otrok in mladih na ulici, ki prosjačijo in spijo na železniških postajah, na podzemni železnici ali kjerkoli najdejo kakšen prostor. Ničkoliko družin je še vedno zaznamovanih z bolečino, ko vidijo svoje lastne otroke kot žrtve trgovcev smrti. Težko je videti, kako smo normalizirali izključenost naših ostarelih in jih prisilili živeti v osamljenosti, preprosto zato, ker niso produktivni, ali videti nestalni položaj, ki prizadene dostojanstvo naših žena. Nekatere so že kot deklice in najstnice podvržene mnogim oblikam nasilja znotraj hišnih zidov. Kot je dejal Frančišek, so vse to položaji, ki lahko paralizirajo, ki nam lahko prebudijo dvom v našo vero in predvsem v naše upanje, v naš način vodenja in pristopanja k prihodnosti.
Za obrambo pred vsemi temi položaji se moramo učiti tiste močne in uslužne vere, ki je zaznamovala in zaznamuje našo Mater in se zavedati, da z njo ob strani nikoli ne bomo sirote.
Sveti oče je včeraj že tretjič obhajal evharistično slavje v čast Guadalupske Matere Božje, ki je bilo obogateno s starodavnimi bogoslužnimi pesmimi v staroselskih jezikih. Med njimi je bila denimo hvalnica Guadalupski Devici v jeziku nahuatl, v katerem je bilo prvič opisano Marijino prikazanje svetemu Juanu Diegu, slišati pa je bilo tudi pesmi v jezikih quechua, mapuche in guaraně. Latinskoameriškemu zboru se je pridružil papeški zbor Cappella Sistina pod taktirko maestra Eduarda Notrice. Kot prejšnja leta so verniki tudi letos pred mašo molili rožni venec v španskem jeziku za namene katoliške Cerkve po vsem svetu, še posebej pa za Cerkev v Ameriki in na Filipinih.
Vir: Radio Vatikan
Foto: RV / AP