V Novem glasu mogoča odpuščanja
V Novem glasu mogoča odpuščanja
Manj sredstev za Novi glas
Izdajatelj poudarja, da sta bila javnost in politika v minulih letih večkrat opozorjena na težave časopisa, vendar se ni nič spremenilo. Finančne težave so vzrok tudi zmanjšanju finančnih sredstev slovenske in italijanske države. »Očitno je imela politika druge prioritete. Dodaten denar, ki naj bi saniral krizno stanje, se je v letu 2015 našel za kar nekaj drugih ustanov, nas pa so enostavno spregledali,« je napisal predsednik Zadruge Goriška Mohorjeva Peter Černic na spletni strani Novega glasa. Javni prispevki za Novi glas so se v primerjavi z letom 2014 lani znižali za več kot 40.000 evrov, v primerjavi z letom 2013 pa za več kot 100.000 evrov, obenem pa so bili izključeni iz vseh razpisov, kjer bi lahko pridobili dodatna finančna sredstva. Tako imajo na voljo enako količino finančnih sredstev kot leta 2012, kar je zdaj nevzdržno. Lani so tako ugotovili 78.000 evrov izgube, saj je slovenska država zamejskemu tedniku namenila 45.000 evrov manj kot v letu 2011.
Odločitev o nadaljnjem poslovanju bo moralo vodstvo zadruge sprejeti v prihodnjih dveh tednih, nato pa jo bo v začetku aprila potrjeval upravni odbor.
Poziv Združenja novinarjev in publicistov
Na slabo stanje Novega glasa se je odzvalo Združenje novinarjev in publicistov (ZNP). V pozivu so spomnili na 20-letnico časopisa. Novi glas je nastal z združitvijo tržaškega Novega lista in goriškega Katoliškega glasa in tako »ustvaril sinergijo, o kateri v mnogih drugih manjšinskih društvih in organizacijah samo govorijo,« so zapisali v ZNP. »Absurdno je, da v Rimu in Ljubljani oblasti venomer znova poudarjajo, da se morajo kulturna društva in mediji združevati in krčiti stroške, potem pa tistim, ki so 'domačo nalogo' najbolje opravili, ne pomagajo več.« Predsednika Boruta Pahorja, »ki od blizu pozna razmere,« so pozvali, naj zastavi svoj ugled za obstoj tednika, premierja Mira Cerarja in vlado RS pa, da ukrepa in zaščiti steber slovenstva v Gorici. »Ne pozabimo, da tednik nastaja sredi Gorice, nekaj metrov proč od prizorišča poboja tolminskih puntarjev. Slovenske upornike so prav v tem času pred 302 letoma najprej pohabili, slednjič pa obglavili in razčetverili. Prepričani smo, da država Slovenija Novega Glasa ne bo prepustila raztelesenju,« so sklenili poziv.
Zadruga Goriška Mohorjeva ima sedež v Gorici in poleg Novega glasa izdaja tudi mesečnik za otroke Pastirček in knjige. Tudi sicer je pomembna za zamejske Slovence in predvsem za slovensko pisano besedo.
Povzeto po STA, spletna stran Novega glasa