V nemški razpravi o obrezovanju na vrsti beseda izvedencev
V nemški razpravi o obrezovanju na vrsti beseda izvedencev
Nemški parlament se je konec minulega tedna ukvarjal s prvim branjem pravne ureditve obrednega obrezovanja. Zakonske osnutke na to temo so po dolgotrajni razpravi predali v branje parlamentarnim odborom. Jutri naj bi pred odbori spregovorili pristojni izvedenci.
Nemška ministrica za pravosodje Sabine Leutheusser-Schnarrenberger je v razpravi predstavila zakonski osnutek, ki obrezovanje moških potomcev iz nemidicinskih razlogov pod določenimi pogoji dopušča. »Zvezna vlada s tem zakonom poudarja, da sta judovski in islamski način življenja v Nemčiji izrecno dobrodošla«, je poudarila ministrica.
Poleg omenjenega predloga je bil predstavljen alternativni osnutek 66 zveznih poslancev opozicijskih frakcij, ki obrezovanje dopušča šele po izpolnjenem štirinajstem letu starosti. Njegovi sestavljalci se sklicujejo predvsem na telesno in duševno nedotakljivost otrok.
V devetdesetminutni razpravi je bilo govora predvsem o temeljnih pravicah starševske vzgoje in verski svobodi na eni strani ter o telesni in duševni nedotakljivosti otrok na drugi. Pri tem je bilo sporno, kako poseg obrezovanja opredeliti z medicinskega in psihološkega vidika.
Zakonodajno telo je omenjeno tematiko pričelo obravnavati potem, ko je v letošnjem maju deželno sodišče v Kölnu postopek obrezovanja obsodilo kot protipravno telesno poškodbo. Kölnska odločitev je po mnenju nemške pravosodne ministrice v nasprotju s dosedanjim pravnim sistemom. Gre za to, da se vsem državljanom zagotovi pravna varnost, kar ustreza tudi osnutku temeljnega zakona. »Ne država, starši so tisti, ki najprej odločajo, kaj je ustrezno za njihove otroke.« Sem sodi tudi pravica do svobodne izbire veroizpovedi.
Ministrica je opozorila tudi na pogoje, zapisane v zakonskem osnutku. Obrezovanje naj bi bilo dovoljeno le zdravnikom in verskim izvedencem, obred pa naj bi bil izpeljan po medicinskih pravilih. Pri tem dobrobit otroka ne sme biti ogrožena.
Kot je pojasnil podpredsednik nemškega parlamenta Wolfgang Thierse, bi prepoved obrezovanja pomenila, da sta judovski in islamski življenjski slog v Nemčiji dolgoročno povsem izključena. Pravni izvedenec Günter Krings je zakonski osnutek označil kot uravnotežen. Pri obrezovanju gre za šest tisoč let staro izročilo, 30 % svetovnega moškega prebivalstva je obrezanega, na svetu ni dežele, kjer bi bil poseg v celoti prepovedan, in za dve svetovni religiji je temeljnega pomena, je pojasnil Krings.
Zvezna ministrica za družino Kristina Schröder je v razpravi pozvala k medsebojnemu spoštovanju. Povsem nesprejemljivo je, če politiki razpravo zlorabijo za protisemitsko in protiislamsko podpihovanje. Ni namreč stvar politike, da razpravlja o smiselnosti obrezovanja, pač pa mora za obred postaviti le pravni okvir. V tem smislu je po njenem mnenju vladni osnutek povsem uravnotežen.
Marlene Rupprecht, ki ostro zagovarja pravice otrok, pa meni, da ima vsak otrok pravico do telesne in duševne nedotakljivosti. Pri takšnem posegu brez medicinskih razlogov bi morali v ospredje postaviti sposobnost privolitve in razumevanja posega posameznega otroka. Pri tem je Rupprechtova izpostavila nove izsledke medicine in nevrologije ter obenem poudarila, da ji ni do kriminalizacije staršev.
Foto: splet