Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

V ljubezni se vse sreča

Za vas piše:
Jana Podjavoršek
Objava: 28. 06. 2022 / 15:51
Oznake: Cerkev, Sveto pismo
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 28.06.2022 / 16:01
Ustavi predvajanje Nalaganje
V ljubezni se vse sreča
Celjski škof Maksimilijan Matjaž: »Ohranite Besedo v svojem srcu, to je topos, realni kraj, kjer bivam in me bo Bog srečal. V ljubezni se vse sreča.« FOTO: Franci Nahtigal

V ljubezni se vse sreča

V Preboldu je potekalo zaključno srečanje Biblične šole.

»Srčna čredica«, kot je poimenoval udeležence zaključnega srečanja biblične šole v tem šolskem letu v Preboldu celjski škof Maksimilijan Matjaž, spominja na izzivalne Jezusove besede: »Vi ste sol zemlje … Vi ste luč sveta (Mt 5,13-14),« spodbujajo pa nas k pričevanju na način križa, kot slikovito opiše Jezus: »Če pšenično zrno ne pade v zemljo in ne umre, ostane samo; če pa umre, obrodi obilo sadu.« (Jn 12,24)

Škof nas je spodbudil, da bi v vsakdanjem življenju dajali prostor Besedi po zgledu brezmadežnega Marijinega Srca, ki je bilo polno Boga in ljubezni, vse navzoče pa spodbudil: »Ohranite Besedo v svojem srcu, to je topos, realni kraj, kjer bivam in me bo Bog srečal. V ljubezni se vse sreča.« V nadaljevanju pa v središče postavil ljubezen, ki je glavni kriterij pravilnega spoznanja in ravnanja.

FOTO: Franci Nahtigal

Doc. dr. Samo Skralovnik je v drugem delu sobotnega srečanja v svojem predavanju osvetlil, v kolikšni meri razumevanje Stare zaveze prispeva k razumevanju Nove zaveze. »Ključno je zlato pravilo eksegeze, ki zahteva kontekst; vsako besedo, vrstico, poglavje ali knjigo Svetega pisma moramo brati v kontekstu celote. Vse pa je treba soditi v času, ki je za nas osebno kratek (čas ene generacije), pri tem pa nimamo možnosti pojmovanja širšega časa. To velja tudi za osebno življenje: v luči ljubezni se vse vidi drugače.«

Med drugimi je navedel misel Jakoba Aleksiča: »Obe zavezi se med seboj osvetljujeta in pojasnjujeta, ena brez druge je nedokončano delo, kajti odrešenjska zgodovina se ni začela šele ob lesu križa na Golgoti, ampak ob drevesu spoznanja dobrega in hudega v raju.« V zaključnem delu pa vse spodbudil k prizadevanju za edinost v različnosti: »Apostol Pavel se je zavedal, da Cerkve ne moreta premagati kamen ali meč, lahko pa jo zelo pohabijo notranja delitev in razprtije, zato Pavel poudarja notranjo enost.«

FOTO: Franci Nahtigal

Po predavanju so se udeleženci ob Besedi povezali v molitvi ob Besedi pod vodstvom s. Snežne Večko, se vživljali v osebe ali živali v Svetem pismu in si med seboj podelili izkustvo, obenem pa ni pa zmanjkalo časa za osebna srečevanja.

FOTO: Franci Nahtigal




Nalaganje
Nazaj na vrh