Utrujeni begunci hvaležni Sloveniji [FOTO]
Utrujeni begunci hvaležni Sloveniji [FOTO]
Pobudnik akcije, h kateri so pristopili tudi Škofijska karitas Celje, Družina, katoliška organizacija The Knights of Columbus in z molitvijo pleterski kartuzijani, je bil fotograf STA in edini Kolumbov vitez v Sloveniji Tamino Petelinšek.
Zajtrk, počitek, registracija
Begunce so po prihodu v Slovenijo in zajtrku razporedili po sobah, kjer počivajo po naporni poti, zdaj pa jih čaka postopek registracije na Upravni enoti Žalec. Medtem pa že potekajo dogovori z družinami, ki so jih pripravljene sprejeti v svoj dom.
Hvaležni Sloveniji
Po besedah Petelinška begunci izražajo hvaležnost Sloveniji za to gesto. »Občudujejo naravo in mir. Razmišljajo o tem, kako bi se čim prej vrnili nazaj, čeprav vedo, da to morda ne bo kmalu. A kljub temu so na tekočem z dogajanjem doma, saj so za sabo pustili mnoge sorodnike in prijatelje.«
Preberite še članek: »Avtobus s 43 begunci že na poti v Slovenijo«
»To so moji prijatelji«
Na vprašanje, kako gleda nanje, odgovarja, da begunce raje kliče "prijatelji", čeprav so begunci. »To so moji prijatelji, moj brat, moja sestra, moja razširjena družina.« Ob tej priložnosti se je zahvalil generalnemu tajniku Škofijske karitas Celje Mateju Pirnatu za organizacijo nastanitve.
Organiziran prevoz beguncev iz Lvova
Gre za pomembno akcijo, saj so organizirali premik zaključene skupine iz ogroženega ozemlja. Lvov, ki ga je nedavno Petelinšek obiskal skupaj s kolegom snemalcem, je sicer do nedavnega veljalo za popolnoma varno mesto. »V bogoslovju, kjer sem prespal tri dni, sem spoznal mnoge družine, ki so tja pribežale iz Kijeva. Tam se je torej po raketnem napadu vojaške baze nedaleč stran izoblikovala zaključena skupina 43 potnikov, ki se niso več počutili varne. Tako je stekla akcija, da smo se 22. marca lahko podali na pot,« je razložil Petelinšek.
Še nekaj fotografij s poljske meje, od koder je avtobus odpeljal proti Sloveniji, si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.