Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Utrinki iz Palestine skozi objektiv diplomata Milka Dolinška [FOTO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 12. 09. 2023 / 08:59
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.09.2023 / 13:14
Ustavi predvajanje Nalaganje
Utrinki iz Palestine skozi objektiv diplomata Milka Dolinška [FOTO]
Nekdanji diplomat Milko Dolinšek se predstavlja s fotografijami v Galeriji Družina. FOTO: Tatjana Splichal

Utrinki iz Palestine skozi objektiv diplomata Milka Dolinška [FOTO]

V Galeriji Družina so v torek, 12. septembra, odprli fotografsko razstavo »Utrinki iz Palestine« Milka Dolinška, ki je bil od junija 2016 do junija 2019 vodja Urada RS v Palestini. Čeprav po izobrazbi novinar, ga je poklicna pot zanesla v diplomacijo, ki ji je ostal zvest vse do upokojitve. V omenjenem triletnem obdobju je Dolinšek sicer živel v Jeruzalemu, delal pa je v Ramali, središču Zahodnega brega.

Obiskovalci razstave lahko na 30 fotografijah začutijo utrip dežele, kjer se prepletajo krščanstvo, islam in judovstvo. Razstava je razdeljena v različne tematske sklope. Prvi govori o Jeruzalemu, drugi o njegovih prebivalcih, tretji je namenjen Jordanski dolini, četrti pa prikazuje antične oljke, ki rastejo v Palestini.

Utrip z ulice. FOTO: M. M.

Palestino opisuje kot izredno slikovito deželo, čeprav se površnemu opazovalcu zdi, kot da gre kot zgolj za puščavo, pripoveduje Dolinšek: »Svetloba namreč naredi svoje in razkrije peščene, bolj prodnate pejsaže, kar je res lepo.« Poglavje zase pa je Jeruzalem, poudarja: »Tam so nastale tri univerzalne religije: krščanstvo, islam in judovstvo. To se kaže v vsakdanjem življenju, na ulicah je vsaj tretjina klerikov najrazličnejših veroizpovedi, tako da ima človek na začetku kar težave, da jih loči. Sčasoma pa ugotoviš, kdo kam spada.«

Nekaj utrinkov z odprtja razstave si oglejte v fotografijah Tatjane Splichal.

Mladi Palestinci iščejo poti na Zahod

Kot pravi Dolinšek, Palestinci živijo v pogojih apartheida in okupacije. Živijo življenje, ki nima prihodnosti. To opazite predvsem pri mladih generacijah, ki nimajo vzornikov. Staršem pogosto očitajo, `kam ste nas pripeljali, ničesar niste dosegli, lahko študiram v Ramali, a kako mi ta diploma pomaga´? »Zato seveda iščejo poti na Zahod, kjer bi si našli boljše življenje.«

Palestinci so optimisti

Dialog med izraelsko in palestinsko stranjo se mu pod sedanjo izraelsko vlado, ki jo vodi desničar Benjamin Netanjahu, zdi skoraj nemogoč: »Kdo bo obnovil pogajanja, o katerih nihče, vsaj na izraelski strani, noče niti slišati«, se sprašuje slovenski diplomat, ki meni, da bi od ljudi, ki živijo v težkih pogojih, pričakovali, da bodo zagrenjeni in jezni. »Pri Palestincih, od otrok do starejših, pa nisem opazil posebne zamorjenosti. Oni ostajajo optimisti. Arabci so zmeraj optimisti in pravijo, da bo vse minilo.«

Milko Dolinšek je po izobrazbi novinar, vseskozi pa je delal kot diplomat. FOTO: M. M.

Korenine oljk nakazujejo trdnost, ki je ne poruši noben vihar

Pri oljkah, ki jim je namenjen poseben sklop na razstavi, ga najbolj navdušujejo deblo in korenine. »Oljka je palestinski nacionalni simbol. Korenine poosebljajo navezanost Palestincev na zemljo in moč stebla dodatno nakazuje, da ga noben vihar ne bo porušil.« Ena od oljk na fotografiji naj bi bila po mnenju tujih strokovnjakov stara približno 4200 let. »Ta oljka stoji v vasi Valadži blizu Betlehema in še vedno rodi, baje okrog 100 kilogramov oljk in dobrih 50 litrov oljčnega olja se dobi iz njih.«

Prodajalec čevljev med počitkom. FOTO: M. M.

Kako je prišlo do razstave na Družini?

Dolinšek je iz fotografij, ki jih je ovekovečil v času dela in bivanja v Jeruzalemu in Palestini, naredil fotoknjigo, ki jo je podaril diplomatu Janezu Premožetu. Nato pa jo je opazil še en diplomat, Leon Marc, ki je navezal stik z Družino, in tako je po skupnem dogovoru prišlo do razstave »Utrinki iz Palestine«, ki bo na ogled do 30. septembra.

Kupi v trgovini

Pomlad v Palestini
Proza
24,50€
Nalaganje
Nazaj na vrh