Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Usmiljenje ni nekakšna 'krepostna dobrotljivost'

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 16. 09. 2013 / 06:49
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Usmiljenje ni nekakšna 'krepostna dobrotljivost'

Usmiljenje ni nekakšna 'krepostna dobrotljivost'

Po besedah papeža Frančiška nas bo le ljubezen privedla do odrešenja, ne pa zgolj upoštevanje Božjih zapovedi.

Usmiljenja po besedah papeža Frančiška ne smemo napačno razumeti kot nekakšne 'krepostne dobrotljivosti' ali pa zgolj kot občutek oz. čustvo. Usmiljenje je 'resnična moč, ki lahko človeka in svet reši pred rakavo rano greha ter pred moralnim in duhovnim zlom', kot je sveti oče pojasnil v svojem nagovoru med včerajšnjo molitvijo angelovega češčenja na Trgu sv. Petra v Vatikanu. Kdor v svojem srcu nima usmiljenja, ni povezan z Bogom, tudi če upošteva vse Njegove zapovedi. Navsezadnje nas bo do odrešenja privedla le ljubezen, ne pa zgolj upoštevanje Božjih zapovedi.

Papež je v svojem nagovoru izhajal iz petnajstega poglavja Lukovega evangelija, ki vsebuje tri prispodobe: o izgubljeni ovci, o izgubljeni drahmi ter o očetu in dveh sinovih, 'razsipnem' sinu in sinu, ki se ima za pravičnega, svetega.

Kristjane je pozval, naj končno 'prerastemo' načelo 'zob za zob'. Kdor živi po tem zakonu, je pojasnil papež Frančišek, se ne bo nikoli izognil 'spirali zla'. Božje pravičnosti ne smemo zamenjati s človeškimi predstavami. Ljudje si pogosto domišljajo, da bi moral Bog ravnati po njihovih merilih in kaznovati grešnike, jih obsoditi na smrt, ne pa jim odpuščati. Kdor tako razmišlja, pa ne sodi v Očetovo hišo, je prepričan sveti oče. Zlo je hinavsko in potuhnjeno in ljudi nagovarja, da lahko s svojo 'človeško pravičnostjo' odrešijo svet. Dejansko pa to lahko stori le Božja pravičnost, ki se razodeva v križanem Jezusu. Njegovo sporočilo se glasi, da je Bog za človeka daroval lastno življenje. To največje dejanje Božjega usmiljenja je Božja pravičnost.

Ob zaključku nagovora se je sveti oče na zbrane vernike obrnil s prošnjo, naj vsak pri sebi pomisli na osebo, s katero se ne razume, na katero je jezen, ki je ne mara in v tišini moli zanjo ter postane do nje usmiljen. Trg sv. Petra se je tako odel v tišino in tiho, zbrano molitev, nato pa so se vsi verniki skupaj s papežem Frančiškom obrnili na Marijo, Mater usmiljenja.

Usmiljenje je ena izmed osrednjih teoloških tem papeža Frančiška. Med prvo molitvijo angelovega češčenja po izvolitvi na papeški prestol je novi papež 17. marca letos k usmiljenju pozval vse kristjane.





Vir : Kathpress / RV
Foto: news.va

Kupi v trgovini

Molitev na pet prstov
Molitveniki
2,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh