Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Upanje se rojeva tudi sredi joka«

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 04. 01. 2017 / 11:52
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:33
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Upanje se rojeva tudi sredi joka«

Papež Frančišek je na prvi redni splošni avdienci v novem letu nadaljeval s katehezo o krščanskem upanju.

Papež Frančišek je imel danes prvo redno splošno avdienco v novem letu. Govoril je o upanju, ki se rojeva tudi sredi joka, in s tem nadaljeval kateheze o krščanskem upanju.



V nagovoru se je oprl na knjigo preroka Jeremije in v ospredje postavil lik žene, ki upa, medtem ko objokuje smrt svojih otrok. To je »upanje, ki se živi v joku«, je pojasnil sveti oče. Govoril je o Raheli, Jakobovi ženi ter Jožefovi in Benjaminovi materi, ki umre med porodom drugorojenca Benjamina. Prerok Jeremija spomni na Rahelo, medtem ko se obrača na Izraelce v izgnanstvu, da bi jih potolažil s čustvenimi in poetičnimi besedami.

V njih prerok sredi bolečine in joka pokaže na ženo svojega ljudstva, ki v pripovedi iz Prve Mojzesove knjige umre med prodom, da bi njen sin lahko živel. Po Jeremiji pa je sedaj živa v Rami, kjer objokuje svoje otroke, ki so v nekem smislu umrli v izgnanstvu, otroke, ki, kot sama pravi, jih ni več, za vedno so izginili.

Danes veliko mater joče za svojimi otroci in po papeževih besedah Rahela hrani v sebi bolečino vseh mater vsakega časa po vsem svetu in solze vsakega človeka, ki joče ob nenadomestljivih izgubah.

Rahelina zavrnitev tolažbe nas tudi uči, koliko tenkočutnosti je potrebne pred bolečino drugih. Z ljudmi moramo deliti njihov obup in se pridružiti njihovemu joku, kajti le v tem primeru lahko naše besede zares dajo nekoliko upanja. Če pa ne zmoremo nameniti besede tolažbe skupaj z jokom in bolečino, je pripomnil papež, je boljša tišina, gesta nežnosti brez besed.

Zaradi materinega joka je še upanje za otroke, ki se bodo vrnili v življenje. Ta žena, ki je sprejela svojo smrt v trenutku poroda, da bi njen sin lahko živel, je zdaj s svojim jokom začetek novega življenja za izgnane otroke, ujetnike, ki so daleč od domovine. Solze so torej rodile upanje. Tega po papeževih besedah ni lahko razumeti, vendar je resnica: v našem življenju so solze velikokrat »semena upanja«.

Kakor Raheline pa so upanje in novo življenje rodile tudi Marijine solze, je današnjo katehezo zaključil papež Frančišek.

Vir: Radio Vatikan
Foto: splet / Wikipedia

Kupi v trgovini

Oče, zgodi se tvoja volja
Molitveniki
1,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh