Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Umrl kardinal, ki bi oznanil novega papeža

Za vas piše:
M.M.Š.
Objava: 29. 10. 2024 / 11:50
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.10.2024 / 07:30
Ustavi predvajanje Nalaganje
Umrl kardinal, ki bi oznanil novega papeža
Italijanski kardinal Renato Raffaele Martino (1932-2024). FOTO: Vatican Media

Umrl kardinal, ki bi oznanil novega papeža

V Vatikanu je v starosti 91 let umrl kardinal Renato Raffaele Martino, dolgoletni predstavnik Svetega sedeža pri Organizaciji Združenih narodov. Pozneje je prevzel vlogo cerkvenega dostojanstvenika, ki bi v primeru konklava iz lože bazilike sv. Petra izrekel znamenite besede: »Habemus papam …«

Upokojeni kardinal v rimski kuriji Renato Raffaele Martino je umrl 28. oktobra. Kot so sporočili z vatikanskega tiskovnega urada, je žalno bogoslužje, ki ga bo v navzočnosti papeža Frančiška obhajal kardinal Giovanni Battista Re, predvideno v sredo v vatikanski baziliki sv. Petra.

Kardinal Martino je v letih med 2002 in 2009 vodil Papeški svet za pravičnost in mir. Kot spominjajo pri avstrijskem Kathpressu, je bil eden najvidnejših zagovornikov družbenega nauka Cerkve in človekovih pravic. Pod njegovim vodstvom je Vatikan leta 2004 izdal Kompendij družbenega nauka Cerkve. Pred tem je Martino 16 let zastopal Sveti sedež kot stalni opazovalec pri Združenih narodih v New Yorku. Janez Pavel II. je Martinu leta 2003 podelil kardinalski naziv.

Kardinal Martino je bil od junija 2014 kardinal protodiakon Rimske cerkve: v tej vlogi bi v primeru konklava iz lože vatikanske bazilike svetu oznanil novega papeža z znamenitimi besedami: »Habemus papam …«

Renato Martino je bil od junija 2014 kardinal protodiakon Rimske cerkve. V tej vlogi je bila njegova najvidnejša zadolžitev, da bi po uspelem konklavu iz lože vatikanske bazilike svetu oznanil novega papeža z znamenitimi besedami: »Habemus papam …«. V letošnjem juliju ga je na tem položaju nasledil kardinal Dominique Mamberti

Kardinal Martino je bil dolgoletni predstavnik Svetega sedeža pri Organizaciji Združenih narodov v New Yorku. FOTO: Vatican Media

Martino se je rodil 23. novembra 1932 v Salernu v južni Italiji, mašniško posvečenje je prejel 20. junija 1957. Študiral je kanonsko pravo in se leta 1962 zaposlil v diplomatski službi Svetega sedeža. Deloval je na papeških nunciaturah v Nikaragvi, na Filipinih, v Libanonu, Kanadi in Braziliji, nato pa je v letih med 1970 in 1975 vodil oddelek za mednarodne organizacije v vatikanskem državnem tajništvu. Leta 1980 je bil imenovan za apostolskega nuncija za Tajsko in druge države jugovzhodne Azije. Leta 1986 se je kot vatikanski predstavnik preselil v New York, kjer je opravljal službo stalnega opazovalca Svetega sedeža pri Združenih narodih.

Po Martinovi smrti kardinalski zbor šteje 233 članov.

V razpravi glede papeževe posinodalne apostolske spodbude Radost ljubezni o zakonski zvezi in družini je Martino decembra 2016 izrazil razumevanje za dvome (»dubia«) štirih kardinalov. Po njegovem mnenju je bilo »povsem upravičeno«, da se papežu predloži mnenje glede vprašanj nauka, za italijanske medije pa je izjavil, da je prav tako upravičeno na izražen dvom odgovoriti. Kot je dejal, bi izjave v apostolski spodbudi Radost ljubezni o znova civilno poročenih ločenih lahko vodile do »dvomljivih razlag«, čeprav je v celoti razumel pastoralno stališče, ki je te izjave podpiralo.

Papež Frančišek je ob smrti kardinala Martina poslal sožalni telegram bratu pokojnega. FOTO: Vatican Media

Papeževo sožalje

Papež Frančišek je ob smrti kardinala Martina poslal sožalni telegram bratu pokojnega g. Marcellu Martinu, v katerem izreka svoje sožalje celotni družini in nadškofiji Salerno-Campagna-Acerno.

[Kardinal Martino si je] v različnih vlogah, ki so mu bile zaupane, z veliko dinamičnostjo prizadeval za dobro ljudstev ter nenehno spodbujal dialog in sožitje ...

Po navedbah vatikanskih medijev se sveti oče pokojnega kardinala spominja kot »gorečega pastirja, ki je služil evangeliju in Cerkvi« ter s hvaležnostjo gleda na »njegovo dolgo in prizadevno sodelovanje« z njegovimi predhodniki: »kot apostolski nuncij v nekaterih azijskih državah in posebej pri Organizaciji Združenih narodov, kjer si je na vso moč prizadeval, da bi pričeval o papeževi očetovski skrbi za usodo človeštva, na koncu kot predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir. V različnih vlogah, ki so mu bile zaupane, si je z veliko dinamičnostjo prizadeval za dobro ljudstev ter nenehno spodbujal dialog in sožitje«.

Papež na koncu sožalnega zapisa prosi Gospoda, »naj tega svojega zvestega služabnika sprejme v nebeški Jeruzalem«, vsem, ki žalujejo za njim, pa podeljuje svoj blagoslov, »s hvaležno mislijo na tiste, ki so ga negovali«.

Po Martinovi smrti kardinalski zbor šteje 233 članov: od teh jih 121 še ni dopolnilo 80 let in imajo pravico, da v konklavu glasujejo za novega papeža.

Kupi v trgovini

Radost ljubezni
Papeži
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh