Umrl idejni oče Boeinga 747, ameriški Slovenec Joe Sutter
Umrl idejni oče Boeinga 747, ameriški Slovenec Joe Sutter
V 96. letu starosti je včeraj umrl ameriški Slovenec Joe Sutter, nekdanji vodja razvojnega programa letala Boeing 747. Sutterja in njegove ekipe se je prijel vzdevek Neverjetni, potem ko so v 29 mesecih izdelali takrat največje letalo na svetu, je na svoji spletni strani objavil ameriški proizvajalec letal Boeing.
»Joe je živel izjemno življenje in predstavljal navdih ne le nam pri Boeingu, ampak celotni industriji zračnega prometa. Poosebljal je iznajdljivost in strast za odličnost, s čimer so Boeingova letala postala sinonim za kakovost po vsem svetu«, je v sporočilu ob Sutterjevi smrti zapisal izvršni direktor družbe Boeing Ray Conner.
Sutter je razvijal več Boeingovih letal, najbolj znan pa je po razvoju modela 747 v 60. letih prejšnjega stoletja, s katerim je po Connerjevih besedah odprl možnosti za dostopna mednarodna potovanja in pomagal povezovati svet.
Še dolgo po upokojitvi leta 1986 je ostal zelo dejaven v družbi. Med drugim je opravljal funkcijo svetovalca višje svetovalne skupine. »Nato je osivel in se gibal nekoliko počasneje, a vedno imel iskrico v očeh, oster um ter predanost letalski inovaciji in družbi Boeing«, je zapisal Conner in dodal, da je Sutter poskrbel za spremembo v svetu.
Kot je razvidno iz podatkov na spletu, se je Sutter rodil 21. marca 1921 kot potomec prve generacije slovenskih priseljencev v ZDA. Njegov oče Franc Suhadolc je tja prišel iz Dobrove pri Ljubljani, da bi delal v rudnikih zlata. Po desetih letih se je poročil in ustalil v Seattlu v bližini tovarne Boeingovih letal.
Po študiju letalskega inženirstva na univerzi v Washingtonu se je Sutter zaposlil pri Boeingu in se odločil, da ostane v Seattlu. Za njegove dosežke mu je tedanji predsednik ZDA Ronald Reagan leta 1985 podelil nacionalno medaljo za dosežke na področju tehnologije in inovacij. Na njegov 90. rojstni dan je Boeing po njem poimenoval glavno inženirsko stavbo oddelka za komercialna letala.
O Sutterju je v knjigi Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji pisal njen avtor Edi Gobec, nekaj podatkov o velikem letalskem strokovnjaku pa je na voljo tudi v njegovem prispevku za Družino.
Foto: splet