Umetniki za Karitas: Umetnost in dobrodelnost prinašata mir
Umetniki za Karitas: Umetnost in dobrodelnost prinašata mir
Škofijska Karitas Koper je med 21. in 25. avgustom že 29. leto zapored organizirala dobrodelno likovno kolonijo Umetniki za Karitas. Pod geslom Mir tej hiši je ustvarjalo deset umetnikov, še z drugimi ustvarjalci, udeleženci preteklih kolonij, je nastalo 140 likovnih, izkupiček od prodanih del bodo namenili »pomoči otrokom, ki so bili zaradi vojne v Ukrajini primorani zapustiti svoje domove in zaživeti na slovenski zemlji.
Jožica Ličen: »Lani smo bili 's čolnom' preroški«
»Mir tej hiši … in vsem, ki v njej prebivamo, naj v naših srcih, družinah in v svetu zavlada mir,« je zbrane na prireditvi na Vidmarjevi domačiji, ki že od začetka gosti dobrodelno kolonijo, pozdravila pobudnica in organizatorka kolonije Jožica Ličen. Da jo čudi, kako so bili lansko leto preroški, je nadaljevala: »Skupaj v istem čolnu, je bilo geslo – na tem mestu in ob razstavah smo to govorili in opozarjali, da smo vsi v istem čolnu. In letos se je v naši deželi ob poplavah dogodilo prav to. Razstava s tem geslom je bila na prvi dan poplav predvidena prav na Prevaljah. Preveč zgovorno.« Jožica Ličen je predlagala, da če je bil lani izziv čoln, letos mir, naj bo prihodnje leto izziv most: »Na Koroškem in drugod, kjer so poplave spremenile pokrajino, se gradijo mostovi čez reke, med sosedi, med ljudmi. Ta teden pa se je na Sinjem vrhu gradi most miru med lepim in dobrim, med umetnostjo in dobrodelnostjo.«
Marjana Plesničar Jezeršek: »Pomagali smo prevaljskim družinam«
»Z deli, ki so nastala na Sinjem vrhu, želimo v kraje in v hiše, v katerih bodo dela našla prostor, prinašati svoj mir. Ljudem želimo sporočiti, da tako umetnost kot dobrodelnost presegata delitve, presegata spore, presegata celo vojne. Sporočiti želimo, da smo vsi poklicani, da drug drugemu prinašamo mir, da drug drugemu pomagamo, drug drugega spoštujemo,« je dejala koordinatorka kolonije Marjana Plesničar Jezeršek in dodala, da so s sredstvi, ki so jih zbrali s prodajo del z lanske kolonije, namenjenih družinam v stiski, pomagali družinam, ki so jih prizadele poplave. »Namenili smo jih župnijski Karitas Prevalje, kjer je na dan, ko je Koroško zajela vodna ujma, odpadlo odprtje razstave; s sredstvi so že pomagala več prevaljskim družinam, ki so izgubili domove.
Škof Jurij Bizjak: »Nabrali smo petkratno vsoto …«
Tudi koprski škof Jurij Bizjak se je v nagovoru navezal na lansko kolonijo in geslo Vsi v istem čolnu: »Razlagal sem vam o Noetovi barki. Na barko je priletel golobček z vejico v kljunčku in z njo prinesel mir, kar je še danes simbol miru. Noetova barka pa ima tudi simbol mostu: mavrica je most med nebom in zemljo. Škof se je zahvalil organizatorjem kolonije in ustvarjalcem za darove in čas ter povabil zbrane k nadaljnji pomoči vsem, ki so jih prizadele poplave. Da so v koprski škofiji z nabirko prizadetim v ujmah nabrali petkratno vsoto običajnih nabirk, je poudaril škof: »Ravnali ste, kot pravi pregovor: lepa beseda lepo mesto najde.« Škof Bizjak je spomnil še na pregovor: Kdor hitro da, dvakrat da, to pa še podkrepil z mislijo iz Salomonove knjige: Ne govori svojemu bližnjemu: pojdi in zopet pridi jutri ti bom dal – če to imaš, daj čimprej in besedami modrega Siraha: Mila beseda pridobi mnogo prijateljev, vljuden jezik množi te, ki prijazno pozdravljajo. Zbrane je pozdravil tudi gospod Jože Bajc v imenu občine Ajdovščina, ki je vsa leta pokrovitelj kolonije.
Anamarija Stibilj Šajn: »Mir se je mešal z ustvarjalnim nemirom«
»V tem tednu se je mir mešal z ustvarjalnim nemirom, ki je klical po udejanjanju vsega tistega, kar so umetniki prinesli s seboj na Sinji vrh in kar so odkrivali v medsebojnih dialogih in v dialogu z umetnostjo narave, ki je tu prekrasna,« je dejala likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn in pristavila, da je bila ekipa letošnjih umetnikov raznolika. »Raznolika generacijsko, slogovno, in seveda vsakdo izmed njih skrbi za svoj motivni vrt. Skupaj jih je povezalo geslo Mir v tej hiši, nekateri so mir iskali drugje, v drugih vsebinah. Vsi udeleženci so tukaj ustvarjali s plemenitim namenom, da bo delo pomagalo tistim, ki nimajo zunanjega miru in katerim je izkupiček od del tudi namenjen.«
Likovna kritičarka je predstavila ustvarjanje in dela vseh desetih ustvarjalcev: umetnika iz Ukrajine Eduarda Belskyja in Svitlano Lebiga, umetnika iz Armenije Bagrata Arazyana, umetnico Natalio Berezina iz Rusije, umetnico Nušo Dupalo Loss iz Nemčije in pet slovenskih vrhunskih ustvarjalcev: Danila Jereba, Milana Razborška, Pavleta Ščurka in Meto Šolar. Kot častni gost je na koloniji ustvarjal letošnji Prešernov nagrajenec Herman Gvardjančič. Ob sklepu je škof Bizjak vsakemu umetniku podelil zahvalno listino in darilo, dar Vidmarjeve gostilne in občine Ajdovščina.
Prireditev so z glasbo in zabavno igrico popestrili mladi iz osnovne šole Otlica pod mentorstvom Ivice Vidmar.
Razstava bo na Sinjem vrhu na domačiji Vidmarjevih na ogled do konca septembra.