Umetniki očetovsko za družine v stiski [VIDEO]
Umetniki očetovsko za družine v stiski [VIDEO]
Na prireditvi, ki jo je vodil slikar in radijski voditelj Jože Bartolj, je umetnike in ljubitelje umetnosti nagovoril tudi koprski škof Jurij Bizjak.
Polona Kunaver Ličen s hčerko:
Geslo kolonije: Z očetovim srcem
Letos so umetniki ustvarjali pod geslom Z očetovim srcem. »V letu sv. Jožefa želimo obrniti pozornost na očeta, na vse očete v naših družinah, na tistega, ki stoji ob strani in skrbi za družino,« je na prireditvi na dnevu odprtih vrat povedala Marjana Plesničar Jezeršek, namestnica ravnateljice škofijske Karitas Koper, ki prireditev organizira. Izkupiček od prodanih del letošnje kolonije bodo tako namenili družinam v stisku in centru Bogdana Žorža, ki je bil po besedah namestnice ravnateljice ustanovljen prav za pomoč družinam v stiski.
Kristian Vidmar, gospodar Vidmarjeve domačije na Sinjem vrhu:
Škof Jurij Bizjak: »Očetovsko srce je dostikrat tudi strogo«
Škof Jurij Bizjak se je v pozdravu najprej spomnil Jožice Ličen, začetnice in vsa leta »gonilne sile« kolonije, letos pa je bila zaradi bolezni odsotna, so pa na razstavi postavili njen portret, delo Jožeta Bartolja. »Ko vidim to Jožico na tej sliki, se spomnim kraljice Estere. Nekaj kraljevskega je v njej, slikar Jože je to lepo prikazal: kraljevsko držo, kraljevsko širino, kraljevsko dobroto,« je dejal škof Jurij in se ob geslu kolonije spomnil na več dimenzij očetovega srca: »Očetovsko srce je dostikrat tudi strogo, tudi v zvezi z nebeškim očetom imamo v Svetem pismu napisanih kar nekaj krepkih besed,« je dejal škof in dodal, da so poudarjene pa tudi očetovske vrline: »Zlasti pri apostolu Pavlu, ko naroča v pismu Kološanom: Očetje ne grenite svoji otrok, naj jim srce ne upade.« Da želi geslo karitasove kolonije poudariti očetovsko širino, ki je hkrati vzor za vse ljudi, ne le za očete, je dejal škof Jurij.
Vsi si moramo prizadevati, da med nami zavlada očetovski duh. (Jurij Bizjak)
Ob judovski zgodbi je zaželel, da bi »z očetovske strani imeli širino in odprtost, s sinovske, s strani otrok, pa da bi vedno imeli misel: kadarkoli se vračamo k očetu, se vračamo k Očetu.«
Vojko Gašperut, slikar z usti:
»Ljudje iščejo poti do umetnosti tudi v virtualni obliki«
Umetnike in njihovo ustvarjanje – letošnji udeleženci so bili, prvič v 27 letih, strokovni sodelavci kolonije in slikarji pomočniki, poleg njih so povabili še avtorje, ki so v minulih letih dali koloniji poseben pečat oziroma so pripomogli k njeni prepoznavnosti – je predstavila likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn. Da običajno Jožica Ličen na prireditvi postreže s številkami o razstavah v minulem letu in prodanih delih, je dejala Stibilj Šajnova: »Minulo leto pa je bilo posebno. Dela s 26. likovne kolonije smo postavili oktobra v Pretorski palači in tam so obstala. Ob kulturnem prazniku smo jih postavili v galeriji Družina, odprtje je bilo v virtualni obliki.« Ampak, kot je dejala Stibilj Šajnova, ji je Ličnova sporočila, da kljub posebnim razmeram finančna sredstva od prodaje ne odstopajo veliko od preteklih let. »Ljudje vedo, da kolonija obstaja, da umetniki ustvarjajo v svojem jeziku lepote in dobrote, ljudje iščejo poti do likovne umetnosti tudi prek spleta. Škofijska karitas Koper ima odprta vrata za vse, ki želijo posvojiti dela,« je dejala Stibilj Šajnova, predno je predstavila ustvarjanje vsakega od petnajstih umetnikov.
Silva Karim:
Z glasbo je prireditev obogatil Gianni Rijavec, kot vsako leto pa so s kratko igrico zbrane v ajdovskem narečju nasmejali mladi z Gore. Za dobro počutje udeležencev in obiskovalcev prireditve na Sinjem vrhu je vseh pet dni skrbela družina Vidmar.
Škof Jurij Bizjak: