Ukrajinci v Vatikanu: Zelenski in Ševčuk pri papežu
Ukrajinci v Vatikanu: Zelenski in Ševčuk pri papežu
Ukrajinskega predsednika so tokrat v apostolski palači sprejeli z vsemi protokolarnimi častmi. Volodimir Zelenski se je, kot običajno v zadnjih nekaj več kot dveh letih in pol, s svetim očetom med 35-minutnim srečanjem sestal v vojaških oblačilih.
Po letih 2020 in 2023 je bil to že tretji obisk ukrajinskega predsednika v Vatikanu: pred štirimi meseci sta se ob robu zasedanja skupine G7 srečala v italijanski Apuliji, maja lani pa po papeževi splošni avdienci v vatikanski dvorani Pavla VI. Odnosi med Zelenskim in papežem v zadnjih letih niso bili povsem brez napetosti, vendarle pa Frančišek ob ruskih napadih vedno znova spominja na »trpinčeno ukrajinsko ljudstvo« in preizkušanemu narodu zagotavlja svoje molitve. Poleg tega Vatikan uspešno sodeluje pri izmenjavi zapornikov in razdeljevanju humanitarne pomoči.
Toda medtem ko ukrajinski predsednik še vedno računa na to, da bo lahko mir z Rusijo dosegel po vojaški poti, se papež zavzema za izpogajan mir. Vatikan si je doslej zaman prizadeval za posredovanje pri vzpostavitvi mirovnih pogajanj med Moskvo in Kijevom.
Prošnja za mir in poziv h končanju trpljenja
Predsednik Zelenski se je srečal tudi s predstavniki vatikanskega državnega tajništva. Kot so v izjavi za javnost sporočili z vatikanskega tiskovnega urada, so bili pogovori s tamkajšnjimi uradniki posvečeni »vojnemu stanju in humanitarnim razmeram v Ukrajini« ter »načinom, kako bi vojno lahko končali ter dosegli pravičen in trden mir v državi«. Poleg tega so »preučili tudi številna vprašanja glede verskega življenja v državi«.
Ukrajinski predsednik se je nato sestal z vatikanskim državnim tajnikom kardinalom Pietrom Parolinom in vatikanskim »zunanjim ministrom« nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem.
Papež Frančišek je po srečanju na družbenem omrežju X objavil zapis: »Vsi narodi imajo pravico do obstoja v miru in varnosti. Njihova ozemlja ne smejo biti napadena, njihovo suverenost pa je treba spoštovati ter zagotavljati z mirom in dialogom. Vojna in sovraštvo prinašata le smrt in uničenje za vse. #mir
Izmenjava daril
Kot je v navadi, sta si voditelja izmenjala darila: ukrajinski predsednik je papežu podaril oljno sliko z naslovom »Pokol v Buči: zgodba o Marički«, ki prikazuje pretresenega otroka, obdanega z ruševinami in trupli po ruskem poboju leta 2022. Frančišek je predsedniku Zelenskemu podaril bronasti odlitek cvetlice z napisom »Mir je krhek cvet«.
Zelenski je od četrtka na turneji po prestolnicah Združenega kraljestva, Francije, Italije in Nemčije.
Papež je predsedniku izročil tudi letošnjo Poslanico ob svetovnem dnevu miru, več papeških dokumentov, knjigo z naslovom Statio Orbis o 27. marcu 2020 ter zbornik Preganjani za resnico: ukrajinski grkokatoličani za železno zaveso.
Zelenski je od četrtka na turneji po prestolnicah Združenega kraljestva, Francije, Italije in Nemčije, pred tem pa se je udeležil srečanja Ukrajina-Jugovzhodna Evropa v Dubrovniku. V Rimu ga je včeraj sprejela predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni, po obisku v Vatikanu pa ukrajinski predsednik nadaljuje pot v Berlin.
Avdienca za višjega nadškofa Ševčuka
Dan pred obiskom ukrajinskega predsednika je sveti oče po navedbah vatikanskega tiskovnega urada sprejel enega od ukrajinskih verskih voditeljev: višji nadškof Ševčuk vodi Cerkev bizantinskega obreda v Ukrajini, ki je povezana z Rimom, pripada pa ji okoli 4,5 milijona vernikov v Ukrajini in drugih državah po svetu. Cerkveni voditelj se v Vatikanu udeležuje tudi trenutnega zasedanja vesoljne škofovske sinode o sinodalnosti.
Danes se soočamo s pomembno nalogo: kako se upreti militarizaciji religije, kakršno vidimo v ruski agresiji nad Ukrajino.
Po Ševčukovih besedah sta se s svetim očetom pogovarjala o humanitarnih vprašanjih in potrebi po nadaljnji celoviti podpori Svetega sedeža Ukrajini. V pogovoru za spletni portal Vatican News je višji nadškof povedal, da je želel svetega očeta, s katerim sta se srečala v apostolski palači, obvestiti o vojni katastrofi in izzivih prihajajoče zime. Papež Frančišek je višjemu nadškofu izrazil svojo skrb za civilno prebivalstvo v Ukrajini in najbolj ranljive prebivalce države, ki trpijo zaradi vojne.
Cerkvena voditelja sta razpravljala tudi o pastoralni oskrbi v obdobju vojne. Višji nadškof je dejal: »Danes se soočamo s pomembno nalogo: kako se upreti militarizaciji religije, kakršno vidimo v ruski agresiji nad Ukrajino.« Tudi v težkih vojnih razmerah morajo duhovniki oznanjati upanje.
Prošnja za pomoč: pomagajte Ukrajini preživeti zimo
Višji nadškof Ševčuk je prek vatikanskih medijev k pomoči pozval celotno mednarodno skupnost: »Prosimo vas za solidarnost in molitve. Skoraj šest milijonov Ukrajincev bo to zimo imelo težave s hrano. Treba je nahraniti lačne. Prav tako moramo nameniti svojo toplino in pozornost ljudem, ki bodo trpeli zaradi mraza. Molite za Ukrajino, zaupamo v vašo solidarnost.«
Papež se je kijevskemu nadškofu po njegovih besedah zahvalil »za junaško služenje naši Cerkvi, našim škofom in duhovnikom«.
Višji nadškof je še poročal, da je svetega očeta obvestil o rezultatih škofovske sinode ukrajinske Cerkve, ki je zasedala julija 2023 na temo evangelizacije: »Predstavil sem mu sadove sinodalnih razprav, in sicer pastoralno pismo, ki smo ga napisali o vojni in pravičnem miru. To je naše razmišljanje o trenutnih razmerah v Ukrajini.«
Papež se je kijevskemu nadškofu po njegovih besedah zahvalil »za junaško služenje naši Cerkvi, našim škofom in duhovnikom« ter mu zagotovil svoje molitve in blagoslov. Višji nadškof Ševčuk se je Frančišku zahvalil za njegovo nenehno zavzemanje za Ukrajino in še posebej za njegov prispevek k osvoboditvi dveh redovnikov, Ivana Levickega in Bohdana Helete, iz ruskega ujetništva.