Ukrajina: osem let križevega pota
Ukrajina: osem let križevega pota
Donacija za Ukrajino TUKAJ.
Škofje spominjajo na dramatične besede sv. papeža Janeza Pavla II. (1978-2005), da je danes »kultura smrti« v vojni s »kulturo življenja«. Navedek ni naključje: predsednik ukrajinske škofovske konference, nadškof Mieczyslaw Mokrzycki, je bil nekoč drugi zasebni tajnik poljskega papeža, poročajo pri spletnem portalu Vatican News.
»Na ukrajinskih tleh se smrt sooča z življenjem. Mir srečuje sovraštvo,« je v pogovoru za Radio Vatikan pojasnil nadškof Mokrzycki: »Nedavni dogodki kažejo pravi obraz agresorja, ki dvigne roko proti najbolj nemočnim, za kar vidimo neizpodbitne dokaze, na primer v Buči. Tam, kot marsikje drugje, najdemo sledi genocida: pričajo o resnici o tistih, ki so sprožili to vojno.«
Na pragu velikega tedna prosimo vse, ki imajo v Rusiji še kakršen koli občutek za vero, naj se pokesajo in obsodijo vojno!
Škofovskemu sedežu nadškofa Mokrzyckega, mestu Lvov, je bilo doslej v veliki meri prizanešeno z neposrednimi napadi. Toda vojna je občutno spremenila habsburško obličje mesta: povsod so begunci, mnogi med njimi od tod potujejo naprej proti bližnji poljski meji. Nadškof ima povsem jasne besede za ruske napadalce:
»Tisti, ki se imajo za krščanski narod, so ravnali proti evangeliju in prezrli zapoved ljubezni do Boga in do bližnjega. Zato na pragu velikega tedna prosimo vse, ki imajo v Rusiji še kakršen koli občutek za vero, naj se pokesajo in obsodijo vojno! Če želite ostati v nauku Jezusa Kristusa, Odrešenika in Zveličarja, stopite na pot miru.«
»Resnica je na naši strani«
Nadškof navaja iz pisma Ukrajinske škofovske konference ob letošnjem velikem tednu: »Odvračanje od zla je edina pot, ki vodi v odrešenje. Pot do svetosti odpira vera, ovira pa njeno pomanjkanje. S tem pozivom se mi, ukrajinski katoličani, obračamo na ruski narod. Ne dovolite, da bi zlo postalo vaše božanstvo!«
Čeprav Ukrajina marsikje doživlja pravo Golgoto, bi morala biti zazrta v prihodnost z upanjem na zmago.
Velika noč pomeni, da življenje na koncu premaga smrt. In čeprav Ukrajina marsikje doživlja pravo Golgoto, bi morala biti zazrta v prihodnost »z upanjem na zmago«. »Resnica je na naši strani«: tudi te besede so škofje zapisali v pastirsko pismo.
Papež povabljen v Ukrajino
Ukrajinski škofje se zahvaljujejo ljudem z vsega sveta, ki so pripravljeni priskočiti na pomoč njihovi domovini. »To je resnično pričevanje ljubezni do bližnjega. Zahvaljujemo se vsem, ki so odprli svoje domove za toliko tisoč beguncev.«
Škofje papeža Frančiška znova vabijo na obisk v Ukrajino. Ob tem se sklicujejo na pogum ukrajinskih vojakov, svarijo pa tudi pred maščevanjem in sovraštvom: »Kjer vlada Kristus, vlada ljubezen, ne pa jeza in maščevanje.«