Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ubesedenje bolečine

Bogomir Štefanič
Za vas piše:
Bogomir Štefanič
Objava: 03. 07. 2024 / 18:04
Čas branja: 20 minut
Nazadnje Posodobljeno: 03.07.2024 / 18:14
Ubesedenje bolečine
Dr. Pavlina Bobič, urednica monografije "Pragovi nasilja". FOTO: Bogomir Štefanič

Ubesedenje bolečine

Prve junijske dni je bila v Novem mestu predstavljena znanstvena monografija Pragovi nasilja s podnaslovom Dolenjska in Bela krajina 1941–1943. Zbornik prinaša enajst avtorskih prispevkov uglednih zgodovinarjev in publicistov, uredniško pa jih je v celoto povezala urednica dr. Pavlina Bobič. Zgodovinarka je od leta 2021 znanstvena sodelavka Študijskega centra za narodno spravo, njene raziskave pa se osredinjajo na izvor ter oblike genocidnega nasilja med drugo svetovno vojno s posebnim poudarkom na Sloveniji in študiju primerov (po)vojnih kršitev človekovih pravic na Dolenjskem.

Javnost je prepričana ali pa jo »vodilni« zgodovinarji vsaj stalno prepričujejo, da je o dogajanju na Slovenskem med drugo svetovno vojno povedano že tako rekoč vse in da tu ni več mogoče pričakovati kakšnih novih znanstvenih spoznanj. Vaše mnenje je očitno drugačno, sicer najbrž ne bi sprejeli urejanja zbornika, ki se posveča obdobju 1941–1943 …

Res je, gre za izjemno pomembno obdobje, v katerem se je za sodobnike »lomil čas«: ljudi je aprila 1941 udarila druga svetovna vojna in z njo okupacija tuje vojaške sile, trganje vsakdanjosti se je vse bolj prepletalo s surovostjo okupacijske politike, prvimi zamislimi podtalnega odpora v taboru tradicionalnih strank in z začetki zelo otipljive revolucionarne akcije za vzpostavitev režima pod izključno oblastjo komunistične partije. Slednje so se do skrajnosti izostrile z ustanovitvijo Varnostno-obveščevalne službe avgusta 1941 in s prvimi likvidacijami najvidnejših nasprotnikov komunizma. Takšno »dokončno urejanje« in vse bolj...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh