Tudi nekdanji odvisnik ostro zavrnil očitke na račun Skupnosti Srečanje
Tudi nekdanji odvisnik ostro zavrnil očitke na račun Skupnosti Srečanje
Medijsko gonjo zoper Zavod Pelikan in zlasti program Skupnost Srečanje so začele novinarke Radia Študent, ki so prek domnevnih anonimnih prič sestavile prispevek, ki je brezkompromisen frontalni napad na zavod, kar je nato še potenciral poslanec Levice Miha Kordiš s poslansko pobudo, v kateri od vlade – zlasti od Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) – zahteva sprejem zakonodaje, s katero bodo onemogočili državno financiranje programov in zavodov, ki jih »vodijo z verskimi organizacijami povezane inštitucije«.
Očitki domnevnih anonimnih prič
Obenem Kordiš od ministrstva in ministra Luke Mesca pričakuje prekinitev sodelovanja z Zavodom Pelikan in programom Skupnost Srečanje, izvedbo nadzora nad delom organizacij in kazenski pregon odgovornih za domnevne nepravilnosti. Kordiševa pobuda torej sloni na prispevku radijskih novinark, ki med drugim programu Skupnost Srečanje očita, da se strokovni kader na svojih delovnih mestih nahaja le v »nujnih primerih«, da program nima merljivosti uspešnosti, da vanj ne sprejemajo ženskih uporabnic, da je v celoti naslonjen na »kontroverznega« nekdanjega duhovnika Don Pierina.
V članku avtorice programu Skupnost Srečanje očitajo še okrutne oblike kaznovanja, denimo omejevanje hrane ali siljenje vselej pojesti vso hrano, prisilno delo, tudi v primeru poškodb, omejevanje dostopa do zdravstvenih storitev, delo, ki ni primerno starosti uporabnika, omejevanje telefonskih klicev in obiskov, dejstvo, da uporabniki iz zavoda po dveh letih izstopijo povsem brez finančne varnosti in v socialno ranljivem položaju, in otežen izstop iz programa, »ker se ob izraženi želji psihološki pritiski vršijo tako nad uporabniki kot njihovimi svojci«.
Mama odvisnika 3 dni v komuni
Barbara, mati nekdanjega odvisnika, uporabnika programa Skupnost Srečanje, ki je delovanje programa videla od blizu, je ob medijskih obtožbah ogorčena in jih kategorično zanika: »Starši imajo možnost preživeti nekaj dni v komuni. In jaz kot mama sem v komuni preživela tri dni, bivala, delala in jedla z njimi, imela skupine z njimi. In kot starš lahko zagotovim, da vse te obtožbe nikakor ne držijo. Izjemno hvaležna sem Zavodu Pelikan in Skupnosti Srečanje, da sta mi vrnila sina.«
V komuno vpeti tudi svojci
Kot je potrdila, je bila že prva izkušnja s Skupnostjo Srečanje, v kateri je njen sin preživel dve leti, izrazito pozitivna. Tudi starši so bili vključeni v proces, Barbara pa je še zlasti vesela in srečna, da se je njen sin vrnil domov z jasno postavljenimi cilji, ima službo in je spet takšen, kakršen je bil, preden je zapadel v odvisnost. »Komuna je naravnana tako, da so vanjo vključeni ne le uporabniki, marveč tudi vsi svojci, ki smo imeli redna srečanja in skupine, sodelovali smo s koordinatorji, vedeli smo, da je soodgovornost za to stanje tudi na naši strani, in vzroke smo iskali tudi pri sebi,« je dejala Barbara.
Najlepša leta Timonovega življenja
Mariborčan Timon, ozdravljeni odvisnik in nekdanji uporabnik programa Skupnost srečanje, je podčrtal, da daje struktura, kako so odgovornosti v komuni razporejene, ljudem zelo velik občutek varnosti in sprejetosti. »Slišalo se bo rahlo absurdno, toda to so bila najlepša leta v mojem življenju. Zakaj? Ker sem bil v varnem okolju, ker sem imel okoli sebe ljudi, ki so me imeli iskreno radi, ker sem prvič v življenju lahko rekel, da imam prijatelje, ki jim je mar zame. Takšna izkušnja s komuno bi prišla prav slehernemu človeku,« je zatrdil.
Opravil maturo in vozniški izpit
Timon je po vrnitvi iz komune uspešno zaključil splošno maturo in opravil vozniški izpit, s čimer je izpolnil prva dva zastavljena cilja, zdaj pa je vpisan na študij psihosocialnega svetovanja na novogoriški FUDŠ, kar pomeni, da želi »ostajati v teh vodah in biti v pomoč ljudem«, kar je njegova notranja želja. Ob koncu novinarske konference je Timon še iz prve roke ostro zavrnil – kot natolcevanja – vse zadnje medijske očitke na račun Skupnosti Srečanje, zlasti o omejevanju hrane in dostopa do zdravstvene oskrbe ter o prisilnem delu.
Šokantne in izkrivljene medijske obtožbe
Tudi za Zavod Pelikan so zadnje medijske obtožbe »šokantne in plod zlonamernih interpretacij pričanj in podatkov, vzetih iz konteksta, ki nas zlasti žalostijo«. V zavodu poudarjajo, da ne izvajajo in ne oglašujejo programa Skupnost Srečanje kot programa za zdravljenje odvisnosti, marveč so to komune z elementi strokovnega dela, namenjene ljudem na družbenem robu, ki so se tam znašli zaradi različnih težav, predvsem zaradi različnih vrst zasvojenosti s prepovedanimi psihoaktivnimi snovmi.
Vse oblike nasilja ali prisile so nedopustne
Najostreje zavračajo, da bi bil kdor koli v programu prisiljen k sodelovanju ali omejevanju svobode. Vsi uporabniki njihovih storitev so vključeni prostovoljno in imajo kadar koli možnost zapustiti program, ki temelji na prostovoljni odločitvi posameznika, ki s pomočjo strokovnih sodelavcev stopi na pot osvoboditve iz primeža zasvojenosti. Program posameznikom pomaga v varnem okolju, ki simulira družinsko skupnost, kjer se s strokovno ekipo in souporabniki soočajo z izzivi zasvojenosti. Vse oblike nasilja ali prisile so nedopustne, spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva je temelj njihovega dela.
Spoštujejo določila ministrstva
»Podatki o prejetem javnem denarju so javno dostopni. Javni sofinancer, v tem primeru MDDSZ, določa tudi zahtevane kvalifikacije in pogoje za delo strokovnega kadra v tovrstnih programih. V našem zavodu določila ministrstva spoštujemo, kar se jasno vidi tudi v naši dolgi in uspešni zgodovini delovanja programov v javni mreži na področju dela z zasvojenimi,« pojasnjuje direktor zavoda Jože Gornik in dodaja časovnico strokovnih potrditev Zavoda Pelikana v zadnjega četrt stoletja.
Potrjeno zaupanje strokovnih krogov
Leta 1998 se je zavod s programom Skupnost Srečanje prijavil na razpis ministrstva in Socialna zbornica Slovenije (SZS) je podala pozitivno strokovno mnenje. Leta 2003 je bil program sprejet v mrežo javnih socialnovarstvenih visokopražnih programov, namenjenih pomoči zasvojenim in njihovim svojcem, pet let pozneje pa ga je strokovno verificirala SZS, s čimer je dobil potrditev in priznanje za strokovni pristop in prispevek k delu z zasvojenimi. Leta 2015 in 2022 je program obnovil verifikacijo in tako potrdil zaupanje strokovnih krogov in ministrstva.
V zadnjih 4 letih vključenih prek 150 uporabnikov
»Vse te strokovne potrditve in zlasti pozitivne zgodbe, ki jih pišejo nekdanji uporabniki z nadaljevanjem življenja zunaj spon odvisnosti, nas napajajo z energijo in odločenostjo za nadaljnje delo na tem področju,« so sporočili iz zavoda. V zadnjih štirih letih je bilo v program komun Skupnost Srečanje vključenih prek 150 uporabnikov, obenem so pomagali tudi skoraj 500 njihovim svojcem. V istem obdobju so obravnavali nad 1500 enkratnih uporabnikov, ki so bili deležni svetovanj, bili vključeni v proces za vstop ali so obiskali strokovne in preventivne delavnice.
Ministrstvo sofinancira do 80 %
»MDDSZ sofinancira program v višini do največ 80 %, ostala sredstva si mora organizacija skladno z razpisanimi pogoji zagotoviti sama. Del prihodkov namestitvenih programov izhaja tudi iz oskrbnin uporabnikov za bivanje v programu. V praksi so uporabniki brez prihodkov in je denarna socialna pomoč njihov edini vir prihodka tudi po zaključku programa. Enako velja tudi za vse druge socialnovarstvene programe v javni mreži, ki nudijo namestitev,« izpostavlja direktor Jože Gornik.
Nikomur ne odrekajo zdravniške oskrbe
V Zavodu Pelikan so odločno zanikali diskriminacijo na podlagi spola, saj v programih obravnavajo tako uporabnice kot uporabnike, prav tako poudarjajo, da nikomur od uporabnikov ne odrekajo zdravniške oskrbe. »Pri kroničnih boleznih si želimo, da nas uporabnik o svojem zdravstvenem stanju predhodno seznani. Seveda pa v primeru naknadnega pojava bolezni ali poškodbe vključenim uporabnikom ne odrekamo zdravniške oskrbe, v kakršni koli obliki je potrebna,« pojasnjujejo.
Vsi programi strokovno verificirani pri SZS
Izpostavljajo tudi, da so vsi njihovi programi strokovno verificirani pri SZS, kakor velja za vse socialnovarstvene programe. »MDDSZ kot sofinancer je 14. junija 2024 od nas zahtevalo pisna pojasnila glede obtožb, ki smo jih prejeli o programu Skupnost Srečanje, ki smo jih v roku podali. Nato smo se s predstavniki ministrstva tudi sestali in pojasnili še druge nejasnosti in, kolikor razumemo, so bili naši odgovori zadovoljivi. MDDSZ je 17. julija 2024 izvedel tudi nadzor nad delovanjem programa,« dodajajo v Zavodu Pelikan.
Grožnje in verbalni napadi na zaposlene
Zanje je nova informacija, da bi njihovo delovanje preučevala KPK, so pa na voljo, da ji predstavijo svoje delovanje, »saj vedno delujemo odprto in transparentno«. Podčrtavajo še: »Tovrstni pritiski na naše strokovno delo, ki so dobili tudi politično nadgradnjo, nas resno ovirajo pri našem strokovnem delu pomoči uporabnikom – poslanstvu, zaradi katerega obstajamo in za katerega delamo vsak dan. Neresnične navedbe v medijih so se že prenesle v resnične grožnje in verbalne napade na naše zaposlene, ki so ta dejanja že prijavili Policiji.«
Ponosni na mnoge pozitivne zgodbe
Predsednica sveta zavoda mag. Helena Zevnik Rozman je pojasnila: »Naše delo temelji na načelu dolgoročne obravnave zasvojenosti, pri čemer se uporabniki ob strokovni pomoči učijo ključnih življenjskih veščin, potrebnih za uspešno reintegracijo v družbo. V desetletjih delovanja smo pomagali mnogim posameznikom, ki so po zaključku programa zaživeli brez spon zasvojenosti. Uspehi naših nekdanjih uporabnikov pričajo o učinkovitosti našega pristopa.« Ponosni so na pozitivne zgodbe tistih, ki so se z njihovo pomočjo rešili primeža zasvojenosti in ponovno zaživeli polno življenje.