Trump v prvem nagovoru po zaprtju volišč: »Amalija Knavs je bila izjemna ženska«
Trump v prvem nagovoru po zaprtju volišč: »Amalija Knavs je bila izjemna ženska«
Ob predsedniških volitvah so Američani v desetih zveznih državah na referendumih glasovali tudi glede zakonodaje o splavu: volivci na Floridi so zavrnili spremembo veljavnih predpisov, kar pomeni, da bo splav po šestem tednu nosečnosti še naprej prepovedan.
Donald Trump je svojo zmago na predsedniških volitvah razglasil v zgodnjih jutranjih urah in obljubil, da bo »ozdravil Združene države Amerike«. Po zaprtju volišč je v nagovoru volivcem na Floridi ob napovedi »politične zmage, kakršne naša država še ni videla,« državljanom oznanil, da prihaja »zlata doba Združenih držav Amerike«.
Med zahvalami se je poleg soproge, »prve dame« Melanie, in vseh otrok spomnil tudi svojega tasta Viktorja Knavsa ter poudaril, kako v družini pogrešajo Melaniino mater Amalijo, ki je umrla v začetku letošnjega leta: »Bila je izjemna ženska, navzven in navznoter.« Po Trumpovih besedah »bi bila zelo ponosna, če bi lahko danes stala na govorniškem odru«, kjer so novemu predsedniku sicer stali ob strani vsi člani razširjene družine.
Trump je ob smrti Amalije Knavs v letošnjem januarju ob objavi zgornje fotografije na družbenem omrežju Instagram zapisal: »To je zelo žalostna noč za celotno družino Trumpovih!!! Melaniina izjemna in čudovita mati Amalija je ... bila izredna ženska in pogrešali jo bomo bolj, kot bi to lahko opisali z besedami!«
»Pomoč« katoličanov
Donald Trump je volilno zmago razglasil, še preden so to storili osrednji ameriški mediji: takrat so mu po njihovih projekcijah za vrnitev v Belo hišo manjkali še trije ali štirje elektorski glasovi. Kmalu zatem so ga tudi mediji razglasili za zmagovalca torkovih predsedniških volitev. Predsedniški položaj bo prevzel 20. januarja 2025.
Zdi se, da so Trumpu do vnovične volilne zmage v veliki meri pripomogli ameriški katoličani, prednost pred Harrisovo pa so mu dali tudi judovski in latinskoameriški državljani ZDA.
Kot se zdi, so Trumpu do vnovične volilne zmage v veliki meri pripomogli ameriški katoličani, prednost pred Harrisovo pa so mu dali tudi judovski in latinskoameriški državljani ZDA, ugotavljajo pri spletnem portalu kath.net. Demokrati so se na predvolilnih shodih po mnenju mnogih preveč norčevali iz vere in njenih simbolov.
Volivci na Floridi zavrnili »krepitev pravice do splava«
Na Floridi so volivci na včerajšnjem referendumu zavrnili »krepitev pravice« do umetne prekinitve nosečnosti v tej ameriški zvezni državi: v veljavi ostaja zakonodaja, ki prepoveduje splav po šestih tednih nosečnosti. Predlog novega zakona je rok za dovoljeno opravljanje splava pomaknil do trenutka, ko je otrok sposoben preživetja zunaj maternice, kar je z medicinskega vidika običajno okoli 24. tedna. Po navedbah ameriških medijev ni bil deležen potrebne 60-odstotne podpore, kar pomeni tudi zmago za tamkajšnje republikance, ki jih vodi guverner Ron DeSantis.
Po mnenju sevniškega župana je priljubljenost Melanie Trump kot prve dame dvignila prepoznavnost tako Sevnice kot Slovenije.
Župan Sevnice: ponosen, da je Slovenka znova prva dama ZDA
Po razglasitvi Trumpove zmage na včerajšnjih predsedniških volitvah je župan Sevnice Srečko Ocvirk izrazil ponos, da bo njihova nekdanja sokrajanka Melania Trump znova prva dama Združenih držav Amerike. Še bolj pa je ponosen, tako Ocvirk po navedbah STA, ker njen sin Barron govori in razume slovensko.
»Kot Sevničan, Slovenec sem ponosen, da je gospa znova prva dama, ravno tako pa sem ponosen, da sin Barron govori slovensko in da razume slovensko, kar nam je lahko vsem Slovencem v ponos, tako da čestitam za ta dosežek,« je župan izjavil na tiskovni konferenci ob občinskem prazniku Sevnice.
Kot je še dejal, poroča STA, je priljubljenost Melanie Trump kot prve dame po njegovi oceni dvignila prepoznavnost tako Sevnice kot Slovenije: »Že v preteklosti je občina Sevnica zaradi tega dejstva pridobila prepoznavnost, pa mislim, da ne samo občina Sevnica, ampak celotna Slovenija.«