Kakšni so sadovi Trikraljevske akcije?
Kakšni so sadovi Trikraljevske akcije?
Že več kot 30 let pod okriljem Misijonskega središča Slovenije poteka Trikraljevska akcija in v tem času so zaradi sredstev, zbranih v okviru akcije, uspeli zgraditi in obnoviti veliko šol, vrtcev, pastoralnih domov in športnih igrišč z namenom, da bi otrokom v misijonskih deželah omogočili dostojnejše in predvsem prijetnejše življenje.
Trikraljevska akcija ima pet glavnih namenov: oznanjevanje evangelija, obuditev tradicije, spoznavanje kultur, vzgajanje in zbiranje prispevkov za projekte slovenskih misijonarjev.
Akcija, ki prinaša upanje po vsem svetu
Misijonsko središče Slovenije (MSS) običaj koledovanja obuja od leta 1994. Dodali pa so mu tudi dobrodelno noto. Kolednike imenujejo tudi novi evangelizatorji, saj z njimi veselo oznanilo znova prihaja v sekularizirane domove mest in vasi.
Z zbranimi darovi so v okviru lanske Trikraljevske akcije pomagali uresničiti številne projekte v skupni vrednosti 397 tisoč evrov. Obnovili so vrtec v Braziliji in začeli gradnjo osnovne šole sv. Roze v Zahodni Afriki. Z donacijami so v Ruandi v vzhodni Afriki učiteljem in uslužbencem omogočili zasluženo plačilo. Otroci pa so dobili strokovno izobraževanje po predvidenem učnem načrtu. To so le nekateri izmed mnogih uspešnih projektov.
Darove za Trikraljevsko akcijo lahko nakažete na: Misijonsko središče Slovenije, Kristanova 1, 1000 Ljubljana. TRR: SI56 0201 4005 1368 933. Koda namena: CHAR, BIC banke: LJBASI2X. Namen nakazila: Trikraljevska akcija. Referenca: SI00 249300
Tradicija, ki presega stoletja
Začetki trikraljevskega koledovanja segajo v 16. ali 17. stoletje, in sicer v tedanje mestne šole, ko so dijaki kot trikraljevski koledniki hodili voščit novo leto premožnejšim meščanom, od katerih so nato dobili darove. Pozneje se je koledovanje razširilo tudi na podeželje. Sredi 19. stoletja je bilo trikraljevsko koledovanje razširjeno po vseh slovenskih pokrajinah.
Koledovanje po vsej Sloveniji
Bogastvo koledniških pesmi in običajev še vedno priča o živosti koledovanja pri nas. Mnogo mladih oblečenih v kostume svetih treh kraljev je že obiskalo domove v svojih župnijah. S pesmimi in kratkimi dramskimi igrami so razveselili domačine.
Srečanje kolednikov
Ob koncu Trikraljevske akcije bodo potekala srečanja kolednikov po posameznih škofijah. Na srečanjih se koledniki posameznih župnij predstavijo in si izmenjajo izkušnje. Druženje popestrijo z različnimi glasbenimi skupinami, obiskom misijonarja, ki predstavi sadove Trikraljevske akcije, druženje pa zaključijo s sveto mašo.