Trgovanje z ženskami
Trgovanje z ženskami
Moldavijski katoliški škof Anton Cosa (Kišinjov) je ob mednarodnem dnevu žena potožil nad povečanjem trgovanja z ženskami v Moldaviji. Zaradi slabih gospodarskih razmer doma vedno več deklet in žena privabljajo mamljive, predvsem pa dvomljive ponudbe, iz Zahodne Evrope. Te ponudbe se ponavadi končajo v prostituciji.
Katoliška Cerkev v Moldaviji se še posebej zavzeto bojuje proti tovrstnemu zlorabljanje žensk. To dela po eni strani s seznanjanjem deklet in žena, kaj jih lahko doleti, če bodo odgovorile na privlačne ponudbe iz bogatih držav, po drugi pa pomaga pri vrnitvi v normalno življenje tistim, ki so zabredle na kriva pota. Te dostikrat, ko zvedo, čemu so se vdajale, zavrže celo lastna družina.
Škof Cosa se je na tiskovni konferenci v Münchnu, kjer je govoril o tem perečem vprašanju, med drugim spotaknil tudi ob nemško zakonodajo, ki »vedno ne pomaga«, kadar gre za reševanje žensk iz prekletstva prostitucije.
Povedal je, da katoliška Cerkev pri dajanju pomoči ljudem v stiski ne gleda na to, kakšne vere je prosilec. Zato njeno delo ceni tako vlada kot tudi domača pravoslavna Cerkev. Tega pa ne bi zmogla brez izdatne pomoči iz tujine. Med dobrodelnimi organizacijami, ki so jo podprle, je bila tudi nemška Renovabis z dvema milijonoma evrov v zadnjih letih.
Nekdanja sovjetska republika Moldavija, ki je postala samostojna leta 1991, velja za »sirotišnico Evrope«. Država, za časa SZ ena najbolj razvitih, od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja vse bolj nazaduje.