Tradicionalno izdelovanje presmecev v Župniji sv. Petra
Tradicionalno izdelovanje presmecev v Župniji sv. Petra
Obredje je še kako povezano tudi s staro navado, ko so ljudje zbirali sveto rastlinje, ki naj bi jih varovalo, zato še danes blagoslovljene butare ali oljčne vejice najdejo mesto pod nadstreški hiš.
Že 34 let
Tradicija izdelave presmecev v Župniji sv. Petra v Malečniku se nadaljuje. Že 34. leto zapored zanjo skrbi domačin Mirko Cafuta s sodelavci. Dan ali dva pred cvetno nedeljo se začnejo priprave z zbiranjem različnih vrst zelenja, saj mora biti v presmecu obvezno sedem vrst lesa (dren, pušpan, čremsa, tisa, metrika, mačica in cipresa).
»Presmec ima globoko tradicijo in liturgično-versko konotacijo. Cvetna nedelje je spomin, ko je Jezus na oslu prijezdil v Jeruzalem. Jeruzalemčani so ga navdušeno sprejeli in mu na pot metali zelenje. Isti ljudje so ga kmalu zatem skupaj s Pilatom obsodili na smrt, ki pa jo je premagal z vstajenjem, kar je največje sporočilo velike noči«, o pomenu cvetne nedelje in velike noči pravi malečniški župnijski upravitelj dr. Sebastijan Valentan.
Kapitalni »presmec« letos meri 13 metrov
Navkljub slabemu vremenu se je pod streho gospodarskega poslopja župnišča, ki ga v zadnjem času obnavljajo s prostovoljnim delom, trlo mladih in starih Šempeterčanov, ki jih je prevevala neizmerno dobra volja. Sprva so se lotili izdelave »kapitalnega« presmeca, ki letos meri 13 metrov in so ga na cvetno nedeljo z vsemi častmi prislonili ob križ župnijske cerkve. Ob nedeljski jutranji maši že štirinajsto leto zapored svoj velik presmec prinašajo k blagoslovu tudi vinarji Vodol. Ekipa, ki je izdelovala manjše presmece, jih je naredila okrog 200 in so bili na voljo vsem vernikom, da so jih na cvetno nedeljo lahko odnesli k blagoslovu. Preostanek presmecev pa ta dan po tradiciji odnesejo na grobove sokrajanov na pokopališče na Gorci.
Križev pot na Gorco
Cvetno nedeljo so v Župniji sv. Petra v Malečniku zaključili z množičnim romanjem po križevem potu na Gorco, ki so se ga udeležili tudi verniki iz sosednjih župnij (Sv. Ilja iz Šentilja, Sv. Jakoba iz Jakobskega Dola in bl. A. Martina Slomška iz Košakov). Križev pot se konča ob gotski cerkvici, zato so zavili tudi vanjo. Ob povratku so bili nagrajeni s čudovitimi razgledi, ki jih nudi Gorca.
Na platoju pred župnijskim dvorcem so v tem času malečniške gospodinje pripravile pogostitev, kar bo odslej njihova ponudba tudi po nedeljskih mašah. Župnijski upravitelj Valentan je z veseljem odprl vrata in vodenje po znamenitih malečniških katakombah, ki so marsikomu vzele dih. Za zaključek so se sprehodili skozi Glaserjev salon in pogledali razstavo belokranjskih pisanic, ki so na ogled do konca velikonočnih praznikov.