Tradicionalna množična Šentoščeva nedelja na Svetini nad Štorami [FOTO]
Tradicionalna množična Šentoščeva nedelja na Svetini nad Štorami [FOTO]
Mogočna in dominantna cerkev njej posvečena stoji od ali že pred letom 1480, ko se kraj omenja prvič v dokumentih oglejskega patriarhata oz. celjskem urbarju. Njen prvotni kip, ki so ga v baročni dobi dodatno okrasili, odeli v bela oblačila, pa je tudi zdaj središče češčenja. Še posebej po mašah, ko se odvije po vasi procesija (v soboto z lučkami) z nošnjo kipa, petimi litanijami ter sklene z blagoslovom v cerkvi.
Tudi letos je bil množičen obisk, skupno skoraj 3.000 romarjev od blizu in daleč se je zbralo v nedeljo, 7. avgusta, ko je ob somaševanju več duhovnikov in župnika dr. Vinka Kraljiča mašo na prostem daroval upokojeni škof dr. Stanislav Lipovšek, in večer pred tem, ko je maševal grosupeljski župnik Martin Golob in tudi nagovoril zbrane. Obakrat je igrala znamenita Godba Svetina, farani pa so vzorno poskrbeli za potek slavja, okrasitev cerkve in prizorišča, sodelovanje pri slovesnosti in pogostitev.
Škof Lipovšek je svojo pridigo naslonil na praznični evangeljski odlomek, ki je govoril o radostnem Marijinem obisku pri teti Elizabeti. Vprašal se je, »ali smo kristjani kaj veseli, da smo kristjani? Da smo po zaslugi staršev, starih staršev, duhovnikov, vzgojiteljev postali učenci Gospoda Jezusa Kristusa, ljubljeni otroci nebeškega Očeta? Da smo po krstu stopili v družino verujočih, Cerkev, ki je nosilka odrešenjskega dogajanja človeštva in vsega sveta? Danes smo prišli k Materi Mariji, da bi obnovili, poživili in utrdili to našo izvolitev, dragoceni dar, ki smo ga prejeli … in to izročilo predajamo iz roda v rod. Za to vam čestitam.«
V nadaljevanju je še posebej opozoril na temeljni pomen in vlogo družine. Zakaj je to važno? Ker se vanjo zaganjajo sile teme. »Pazimo, da se ne bi navadili na težave in probleme, s katerimi se sooča tudi sodobna družina. To je ločitev zakona, zunajzakonske skupnosti, umor nedolžnega bitja, nova teorija brezspolnosti ali spreminjanje spola, vzgoja otrok, ki se zaupa istospolnim zakoncem. Bog daj, da bi tu zmagala zdrava pamet.«
Tu moramo biti vsi sodelavci, vzgajati z dobrim zgledom, duhom evangelija. »To je najboljši odgovor na pogubne teorije. Hvala vam za vaše pričevanje.« Ob koncu je škof Lipovšek posvetil misel še sinodalnem gibanju, posebej opozoril na nujo novih duhovnih poklicev, duhovne pomladi. Božji Materi Mariji je vse priporočil v varstvo tudi v času suše, vojne v Ukrajini in epidemije covida.