Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Tonin: Zdaj je čas za krščansko demokracijo [VIDEO]

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 21. 10. 2024 / 06:35
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 21.10.2024 / 06:50
Ustavi predvajanje Nalaganje
Tonin: Zdaj je čas za krščansko demokracijo [VIDEO]
Mag. Matej Tonin: Krščanski demokrati smo še zadnja obramba pred norostmi tega sveta. FOTO: NSi

Tonin: Zdaj je čas za krščansko demokracijo [VIDEO]

Da enotnost, samozavest in odločnost vodijo do drugačne Slovenije, v kateri bo lahko vsakdo uresničil svoje talente in v njej od svojega dela mirno in sproščeno živel, je ob robu sobotnega 18. (volilnega) kongresa opozicijske NSi v Škofji Loki strankino vizijo Slovenije povzel stari/novi predsednik mag. Matej Tonin in potrdil odločenost nadaljevati začrtano pot, češ da Slovenija potrebuje krščanske demokrate, ki da imajo jasno razvojno vizijo, sposobno ekipo in trdno vrednotno sidro.

V nagovoru delegatom v loški Športni dvorani Trata se je ozrl na minule tri mandate na čelu NSi in poudaril, da lahko stranka raste zgolj z medsebojnim zaupanjem in enotnostjo. Pozdravil je nove projekte na desni sredini: »Vabim vas, da energijo usmerimo v povezavo razdrobljenih sil. Še nikoli v zadnjih 20 letih nismo imeli takšne priložnosti, da realno lahko odločimo o prihodnji slovenski vladi. Če bomo modri in pogumni, nam bo uspelo.« Bo pa imela prihodnja vlada po njegovem zahtevno nalogo popraviti vse norosti in zablode zdajšnje vlade dr. Roberta Goloba.

Dovolj je politične korektnosti

Matej Tonin je opozoril, da je vlada pozabila na ljudi v jugovzhodni Sloveniji, ki se dnevno srečujejo z romskim nasiljem, in zavrnila ukrepe, ki jih je predlagala NSi, svojih rešitev pa nima. »Dovolj je politične korektnosti. Za vzpostavitev varnosti so potrebni trši ukrepi. Namesto o pravicah se moramo končno začeti pogovarjati tudi o dolžnostih,« je izpostavil in spomnil na niz rešitev NSi v okviru prenovljenega Socialnega programa stranke, ki bi pripeljale do pravičnejšega sistema socialne varnosti, ki namreč danes nagrajuje izigravanje in utrjuje prepričanje, da se delo ne splača.

Zdrav človek potrebuje delo in ne socialne pomoči

»Bistvo socialnega programa je, da zagotavlja varnost, ko se ti zaradi objektivnih okoliščin zalomi. Bistvo vsakega socialnega programa mora biti, da se delo splača in moraš biti za pošteno delo tudi pošteno plačan. Zdrav človek potrebuje delo in ne socialne pomoči,« je prepričan Tonin. Po njegovem bi Slovenijo na uspešnejšo pot popeljal gospodarski program NSi, ki se že desetletje dopolnjuje in prilagaja svetovnim trendom: »Slovenija bi bila z realizacijo našega programa konkurenčnejša, uspešnejša in prijaznejša, zlasti pa bi ljudje živeli bolje, v žepih bi jim ostalo več!«

Le krščanska Evropa bo tolerantna

Tonin ocenjuje, da je zdravstveni program NSi edini pravi odgovor na trenutne razmere v zdravstvu: »Bolnik mora zdravstvene storitve dobiti takrat, ko jih potrebuje.« Po njegovem bo le krščanska Evropa tolerantna in pripravljena na sobivanje v različnosti, a del družbe in politike kot zastarele in homofobne zaničuje krščanske vrednote, na katerih je zrasla sodobna Evropa. Pri ilegalnih migracijah pa je opaziti lažno solidarnost in množične zlorabe azilnih postopkov, kar je treba ustaviti, se odločno zavzeti za zakonite migracije in za to, da prišleki sprejmejo naš način življenja, ne obratno.

Podpora referendumu o JEK2

Zelenega prehoda, je nadaljeval Tonin, se je treba lotiti na znanstvenih temeljih, ne ideološko, pri čemer je kot nerazumno ocenil evropsko prepoved prodaje vozil z bencinskim in dizelskim motorjem po letu 2035. Pričakuje njeno odpravo: »Tovrstne norosti je treba ustaviti. Ko Evropa pretirano regulira, preostali svet profitira.« Za resnično čistejši planet in manj izpustov CO₂ potrebujemo čiste in zanesljive vire energije, kakršna je zagotovo jedrska energija, zato – tako Tonin – NSi podpira referendum o izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško.

Najboljša varnostna polica

»Dobro je, da smo članica zveze Nato. To je naša najboljša varnostna polica,« je pojasnil predsednik stranke, razočaran ob zamujenih priložnostih v okviru članstva v Varnostnem svetu ZN: »Spomnimo se obljub Golobove vlade, kako bo priznanje Palestine končalo konflikt v Gazi. Danes pa smo na robu mnogo širše regionalne vojne.« V interesu vseh je tudi mir v Ukrajini, vendar pa »pot do njega ne pelje prek kapitulacije Ukrajine. Pot do miru bo trnova in tlakovana z izdatno pomočjo Ukrajini,« je še zatrdil Matej Tonin.

18. Kongres NSi v Škofji Loki je bil tudi volilni. FOTO: NSi

Ne naprodaj ne na klic

Ob koncu govora je vnovič izpostavil enoten, samozavesten in odločen duh NSi: »Krščanski demokrati smo še zadnja obramba pred norostmi tega sveta. Imamo rešitve, ki delujejo. Imamo močno in povezano ekipo, ki jih zna izvesti, kar smo že dokazali. NSi je tretja najmočnejša politična sila v državnem zboru in resna stranka, ki natančno ve, kaj hoče. Krščanski demokrati nismo naprodaj niti ne na klic, zanima nas izključno dobrobit Slovenije in njenih ljudi. Zdaj je čas za krščansko demokracijo. Krščanski demokrati znamo bolje!«

Izvoljeni novi člani strankinih organov

Na kongresu v Škofji Loki je bil Tonin edini kandidat za predsednika stranke, na volitvah je prejel 235 glasov oziroma 85,7 %. Hkrati pa so delegati izvolili tudi nove član(ic)e organov stranke. Člani Izvršilnega odbora NSi so postali: Katja Berk Bevc, Mojca Erjavec, dr. Alenka Šverc, Andrej Černigoj, Martin Mikolič in Miha Horvat. Člani Nadzornega odbora NSi so postali: Tadeja Šuštar Zalar, Silvo Sok, Jožef Kocuvan, Franc Hamler in Janko Petek. Člani Razsodišča NSi pa so postali: Katja Košič, Karolina Korenčan, Ivanka Učakar, mag. Bernard Memon in Viktor Časar.

Peterleta in Klobase ni bilo

Med kongresnimi nagovori sta bila najavljena tudi predsednik Kluba krščanske demokracije Lojze Peterle in predsednik Kluba županov in svetnikov David Klobasa, ki pa ju na 18. strankin kongres ni bilo. Spomnimo: Klobasa je dvignil kar nekaj prahu z za krščanskega demokrata dokaj nenavadnimi stališči pred evropskimi volitvami glede evtanazije, splava, konoplje, priznanja Palestine in sankcij zoper Izrael. Predsednik osamosvojitvene vlade Peterle pa je za N1 pred kongresom dejal, da se ga ne bo udeležil, »ker bo tam samo še več istega; vrh stranke se je odločil, da ne bo sprememb«.

Nalaganje
Nazaj na vrh