Tonin na kongresu NSi: Dialog je za nas vrednota, ne slabost
Tonin na kongresu NSi: Dialog je za nas vrednota, ne slabost
Dejal je, da se je v tem tednu sestal tako z Golobom kot z Janšo. S prvim zaradi davčnih zakonov, z drugim zaradi urejanja pravic svojcev padlih v vojni za Slovenijo. »V tem tednu nam tako poslanci SDS očitajo, da paktiramo s Svobodo. Koalicijski poslanci pa nam očitajo, da nagajamo vladi z blokado njihovih davčnih zakonov. Na socialnih omrežjih spremljam vsesplošno zmerjanje in obtoževanje. Naj vsem zelo jasno povem, ne delamo za Goloba niti za Janšo, delamo pa za Slovenijo in za njene ljudi.«
NSi je sposobna voditi državo
V uvodu nagovora na današnjem kongresu je Tonin poudaril, da je Slovenija z Novo Slovenijo »iz korona krize izšla na strani zmagovalk, z visoko stopnjo gospodarske rasti in nizko brezposelnostjo« ter se zahvalil ministrom, ki so sodelovali v prejšnji vladi. »Moj poklon za vaše izjemne dosežke, ki bodo ostali neizbrisni. Nova Slovenija je dokazala, da je pripravljena in sposobna voditi državo.«
Ukrajini »smo dolžni pomagati«
Izbruh vojne v Ukrajine nas je postavil pred nove preizkušnje. Nasilno spreminjanje meja je nesprejemljivo za Evropo 21. stoletja. Razbijanje in pobijanje pa vojni zločin, je bil jasen prvak NSi: »Za vzpostavitev ravnotežja na bojišču pa Ukrajina potrebuje finančno, materialno in tudi vojaško pomoč. Ukrajini smo dolžni pomagati, ker je v slovenskem interesu, da se vojna čimprej konča.«
Ob tem je kritiziral Levico, ki »zahteva razprave o izstopu Slovenije iz NATA in znotraj sedanje vlade doseže razveljavitev pogodbe za vozila Boxer«. Po njegovem mnenju radikalno levo krilo sedanje vlade »predstavlja največjo grožnjo nacionalni varnosti«.
O davkih, družinskem zakoniku in referendumih
Pri obravnavi vladnega predloga zakona o dohodnini je napovedal, da bo stranka uporabila vse procesne in proceduralne možnosti, »da ustavi razgradnjo dobro delujočega sistema normirancev. Nobene potrebe ni, da bi spreminjali nekaj, kar deluje in vsak mesec prinaša stabilne davčne prihodke.«
Spremenjen družinski zakonika po njegovih besedah predstavlja »korak nazaj od sedanje dobre družinske zakonodaje, ki je v središče postavljala otroka. Zato ne čudi tudi veto Državnega sveta«.
Ustavil se je tudi pri treh referendumih, ki nas čakajo letos in povedal, da dva podpirajo, enega pa ne. »Pri referendumu o dolgotrajni oskrbi in RTV-ju bomo glasovali proti, pri zakonu o vladi pa smo jasno povedali, da ne nasprotujemo, da si vlada samo določi obliko in način dela.«
Tri ključne naloge vlade
V naslednjih mesecih ima slovenska vlada po Toninovi oceni tri ključne domače naloge: zagotoviti pomoč gospodarstvu, ki mora biti hitra in enostavna; nadaljevanje začetih javnih investicij ter prenova zdravstvenega sistema. »Najedli smo se parol o javnem zdravstvu. Kar resnično potrebujemo, je za vse dostopno javno zdravstvo. Švicarske in nemške modele želimo prenesti na slovenska tla.«
Dvig politične kulture
Politična kultura in nivo dialoga sta po Toninovem mnenju zaskrbljujoča v slovenskem političnem prostoru. »V tem tednu nam tako poslanci SDS očitajo, da paktiramo s Svobodo. Koalicijski poslanci pa nam očitajo, da nagajamo vladi z blokado njihovih davčnih zakonov. Naj vsem zelo jasno povem, ne delamo za Goloba niti za Janšo, delamo pa za Slovenijo in za njene ljudi.« Dodal je, da je dialog zanje vrednota, ne slabost.
Jožef Horvat: Vera navdihuje naš delo
Zbrane sta nagovorila tudi vodja poslanke skupine NSi Jožef Horvat, ki je dejal: »Verjamemo v sodelovanje, v Slovenijo, utemeljeno na vrednotah osamosvojitve, v ljudi, ki so nam dali nalogo, da sprejemamo dobre odločitve za njih. Naše vrednote združujejo najboljše lastnosti konservativnega, liberalnega in krščanskega.«
Ob tem je pojasnil, da vera sicer navdihuje njihovo delo, a pri tem po njegovih besedah ne gre za religijo, ampak za natančen politični pristop, ki sloni na temeljnih vrednotah dostojanstva in strpnosti.
Ljudmila Novak: Napad na Ukrajino je napad na EU
Da je kongres praznik stranke, pa je poudarila evropska poslanka Ljudmila Novak, saj se jih je zbralo več, »ki enako mislimo«. O tistih v stranki, ki so kritični do nje, pravi: »Nič hudega, to je demokracija.«
Glede dogajanja v Ukrajina je dejala, da je napad na Ukrajino »napad na EU, na demokracijo in ves svet« in se zavzela za pomoč tej državi. Po njeni oceni sankcije sicer škodijo tudi nam, a druge poti ni.
Predsednik povezuje, združuje in motivira
Razumljivo je Tonin pred predsedniškimi volitvami, ki bodo naslednjo nedeljo, podprl njihovega kandidata Janeza Ciglerja Kralja za predsednika države. »Predsednik je nekdo, ki povezuje, združuje in motivira ljudi. V njem smo videli točno tisto, kar bi predsednik moral biti. V prvi vrsti blizu ljudem. Najprej mora razumeti ljudi, da jih lahko združuje in navdušuje. Janez je vrednotam krščanske demokracije predan in jih tudi živi,« je izpostavil.
Cigler Kralj: Slovenija naj bo država miru in blagostanja
Pred delegate je stopil tudi sam predsedniški kandidat, ki je v nagovoru med drugim dejal, da se je v kandidaturo podal, ker da mora tretja stranka po številu poslancev imeti svojega kandidata. Povedal je, da pred njegovim vstopom v predsedniško tekmo ni bilo kandidata, za katerega bi »mirno in iskreno oddali svoj glas«.
Kot glavni razlog za svojo kandidaturo pa je navedel željo, da bo Slovenija čez pet, deset ali več let država miru in blagostanja, kjer bo delo spoštovano in cenjeno, k temu pa želi prispevati tudi sam.
»Če si domoljub, si nacionalist«
Po njegovi oceni se želi v javnosti ustvariti mnenje, da NSi živi drugačne ali celo ekstremne, radikalne vrednote. »Če si danes iskren domoljub, te označijo za nacionalista, če si za to, da naj bo otrok posvojen v družino s prisotno mamo in očetom, si kar homofob, in če si proti ilegalnim migracijam in odstranjevanju graje na naši južni meji, si takoj fašist.« Tudi zato se je odločil za kandidaturo.
Prepričan je, da bo vrednote NSi, kot so svoboda, pravičnost, solidarnost in varnost, uspešno poosebljal tudi kot predsednik države. Če se glas stranke, kot je še dodal, ne bo slišal v tekmah, kot je predsedniška, bo družba drsela v »totalitarno enoumje«, je prepričan Cigler Kralj.