Tomaževa proslava v Ljubljani
Tomaževa proslava v Ljubljani
Ob praznovanju svetega Tomaža Akvinskega, ki je zavetnik Teološke fakultete v Ljubljani, je bila v ponedeljek, 7. marca, na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani Tomaževa proslava. Uvod vanjo je bila maša v stolni cerkvi sv. Nikolaja maša, ki jo je ob somaševanju škofov in duhovnikov daroval ljubljanski nadškof metropolit in veliki kancler Teološke fakultete Stanislav Zore.
Zore spregovoril o edinosti
V duhu praznovanja teološke fakultete se je pedagoškim delavcem zahvalil za njihovo predano delo in poudaril pomen edinosti z naukom katoliške Cerkve, ki je velika želja in prošnja Gospoda Jezusa Kristusa. »Jezus v velikoduhovniški molitvi Očeta ni prosil za uspešnost svojih učencev, ni ga prosil, da bi njihova beseda prepričala vse narode in vsa ljudstva, ni ga prosil, da bi bili nezmotljivi svetniki. Za nič takega ni prosil, kar je danes tolikokrat merilo uspešnosti v svetu in kar prevečkrat velja tudi kot merilo uspešnosti v Cerkvi. Prosil pa ga je za edinost, saj samo edinost razodeva njihovo pripadnost. Samo edinost je poroštvo, da bodo ljudje sprejeli njihovo besedo in ji verjeli. Samo edinost med njimi bo prepričala tiste, ki jih bodo nagovarjali, da so v resnici Jezusovi. Še več, samo edinost med njimi bo za svet zagotovilo, da je Jezus Božji Sin in da ga je v resnici Oče poslal na svet zato, da pričuje za resnico.«
Nato se je dotaknil Božje besede o vrnitvi izgnancev iz Babilona in ugotovil, da človek ne more rešiti sveta, to lahko stori le Bog, zato se je tudi učlovečil. »Bog je edini, ki lahko reši in odreši človeka.« Ljudje pa morajo sprejeti Jezusa, verovati vanj in ga oznanjati. Zore je dejal, da zgolj biti strokovnjak za teologijo ne pomeni verovati. Če pa teolog veruje, postane pričevalec, ki mu bodo ljudje verjeli.
Reči besedo »Bog«
Po maši je sledila slavnostna akademija na Teološki fakulteti s predavanjem, podelitvijo diplom, priznanj in Tomaževe nagrade. Pred predavanjem pa so zbrane nagovorili dekan Christian Gostečnik, veliki kancler nadškof Stanislav Zore, rektor Katoliškega inštituta prof. dr. Anton Stres, dekan zagrebške teološke fakultete prof. dr. Tonči Matulić, prodekanja djakovske teološke fakultete docentka dr. Suzana Vuletić in prodekan beograjske pravoslavne teološke fakultete dr. Dragomir Sando. Udeleženci, med njimi so bili tudi apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Juliusz Janusz, slovenski škofi, beograjski nadškof metropolit Stanislav Hočevar, predstavniki drugih fakultet in znanstvenih ustanov ter Cerkva, visoki gosti ter diplomanti in prejemniki priznanj, so poslušali predavanje izrednega profesorja Teološke fakultete dr. Roberta Petkovška z naslovom Reči besedo »Bog«, v katerem je predstavil splošni pomen besede Bog, njen metafizični in evangelijski pomen ter njen etimološki izvor. Poudaril je: »Beseda Bog ni polovičarska, ampak je totalna. Zahteva celega človeka. Zato je tako usodno, če človek, ki to besedo sprejme, to besedo napak razume – iz tega nastajajo svete vojne. Nasprotno človeka, ki besedo Bog izreče v njenem pravem pomenu, v duhu evangelija, ta beseda dela heroja in več, svetnika. /…/ Svetnik je tisti, ki mu beseda 'Bog' daje moč, da že tu in sedaj živi 'evangeljski narobe-svet'.«
Diplomanti Teološke fakultete v Ljubljani
Prejmniki nagrad in naslovov
Tomaževo nagrado fakultete je za diplomsko delo z naslovom Poosebljena modrost v Pregovorih 31,10-31 v judovski in krščanski interpretaciji prejela Mirjana Borenović. Obrazložitev je prebrala mentorica in izredna profesorica dr. Maria Carmela Palmisano.
Mirjana Borenović z dekanom Christainom Gostečnikom
Posebno nagrado velikega kanclerja je za magistrsko delo Teologija križa pri škofu Gregoriju Rožmanu dobil Aljaž Kraševec. Naslov častnega senatorja fakultete pa je prejel prevajalec Janez Zupet. Študentski svet Teološke fakultete je za naslov najboljšega strokovnega sodelavca v akademskem letu 2015/16 izbral Anjo Jerše, za najboljšo asistentko Sašo Batistič in za najboljšega profesorja doc. dr. Mirana Špeliča.
Aljaž Kraševec ob prejemu posebne nagrade velikega kanclerja je za magistrsko delo
Pri maši v stolnici in pri akademiji je pel Mešani pevski zbor študentov Teološke fakultete in Zbor bogoslovnega semenišča pod vodstvom Gregorja Klančiča, pri izvedbi umetniškega programa med akademijo pa so sodelovali: Jure Puc (harfa), Maja Verčko (balet), Dunja Tinauer (sopran) in Inez Osina (mezzosopran. Akademijo sta povezovala Lucija Rožman in Gašper Klančnik.
Vir: Družina, SŠK, Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani
Foto: Tatjana Splichal