Tiskovni predstavniki evropskih škofovskih konferenc o papežu Frančišku, umetni inteligenci in sinodi
Tiskovni predstavniki evropskih škofovskih konferenc o papežu Frančišku, umetni inteligenci in sinodi
Na srečanju med 24. in 26. majem so bile v ospredju tri teme: deseta obletnica papeževanja svetega očeta Frančiška, razvoj umetne inteligence in sinoda.
O papeževem desetletnem pontifikatu
Na temo desetletnice pontifikata papeža Frančiška je predaval dr. Andrea Tornielli, ki je vodja uredniškega odbora Dikasterija za komuniciranje. »Po predavanju je bil čas za pogovor o tem, kako se je v zadnjih desetih letih spremenil način komunikacije Svetega Sedeža in kaj to pomeni za tiskovne predstavnike evropskih škofovskih konferenc,« so zapisali na spletni strani SŠK.
O spreminjajoči vlogi novinarstva
Dotaknili so se tudi razvoja umetne inteligence, ki bo verjetno v prihodnosti zelo zaznamovala vse medije. O tem je predaval moralni teolog in strokovnjak za bioetiko ter nevroetiko na Papeški univerzi Gregoriana v Rimu Paolo Benanti. »Govora je bilo predvsem o spreminjajoči se vlogi novinarstva, vse večjih težavah z netočnimi in zavajajočimi informacijami ter vlogi algoritmov, ki imajo vse večji vpliv na javno mnenje.«
O sinodi
Tretja tema, ki so se ji posebej posvetili, pa je bila Sinoda o sinodalnosti. »Tajnica Glavnega sekretariata sinode, s. Nathalie Becquart XMCJ, je predstavila dosedanji potek sinodalnega procesa, opozorila na skorajšnji izid Instrumentum Laboris – delovnega dokumenta za oktobrsko škofovsko sinodo – ter tiskovne predstavnike opozorila na nekaj nalog, ki jih s sinodo in časom po njej prevzemajo lokalne škofovske konference.«
V sklopu srečanja so organizirali tudi strokovno ekskurzijo na severni del otoka, kjer so med drugim obiskali grob apostola Barnabe. »S tovrstnimi srečanji Svet evropskih škofovskih konferenc skrbi za povezovanje med različnimi evropskimi državami in dviga občutljivost za različnost situacij, v katerih po Evropi deluje Katoliška cerkev,« so še sporočili s SŠK.