Tanja Fajon ostaja zunanja ministrica
Tanja Fajon ostaja zunanja ministrica
Poslanec SDS Franc Breznik je v imenu predlagateljev interpelacije ponovil poglavitna razloga zanjo: zlorabo diplomatsko-konzularnih predstavništev v tujini za zbiranje podpisov v podporo predsedniški kandidatki dr. Nataši Pirc Musar in ker se ministrica Tanja Fajon pri odpoklicu slovenskega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja ni posvetovala s predsednikom države Borutom Pahorjem.
Nesorazmeren ukrep
Interpelacijo so podprli tudi v poslanski skupini NSi. Da je bilo ukrepanje zunanje ministrice v primeru veleposlanika Kajzerja nesorazmerno, je poudaril poslanec Jernej Vrtovec in Fajonovi očital tudi, da zunanje politike ne vodi proaktivno. V zapleteni geopolitični situaciji Slovenija le sledi temu, kar rečejo jedrne države, hkrati se v NSi ne strinjajo s stališčem Fajonove glede vstopa Ukrajine v Nato.
Fajonova zavrnila očitke
Tanja Fajon je predlagateljem očitala, da interpelacija nima osnove, in jo označila za napad, s katerim si opozicija ustvarja populistično kampanjo. Ponovno je zavrnila vse očitke in dodala, da zunanja politika ne bi smela postati predmet notranjepolitičnih preigravanj in da Slovenija potrebuje enotnost v zunanji politiki. Po njenem je vložitev interpelacije največjo škodo storila slovenski diplomaciji.
V ponedeljek nova interpelacija
Po glasovanju je Fajonova dejala, da je z izidom zadovoljna, dogajanje pa da je utrdilo vladno koalicijo, ki jo sicer nova preizkušnja čaka že v ponedeljek, ko se bo v državnem zboru pred očitki iz interpelacije branila še druga ministrica, tokrat za notranje zadeve Tatjana Bobnar. V NSi pa ne izključujejo niti možnosti vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo dr. Aste Vrečko.