Bo taksist oglobljen zaradi Jezusa?
Bo taksist oglobljen zaradi Jezusa?
Nemška krščanska medijska revija PRO v vsaki številki tiskane izdaje objavi tudi podatek, kateri prispevek je bil najbolj »klikan« na njihovi spletni strani. Kot so zapisali v zadnji tiskani izdaji, je v preteklem mesecu dni največ bralcev pritegnil članek o taksistu iz Essna, nekdanjem muslimanu, ki se je spreobrnil v krščanstvo, zdaj pa mu zaradi nalepke s svetopisemskim navedkom na »službenem« vozilu grozi globa v višini do 1.000 evrov, ker zakonodaja to prepoveduje …
»Nedovoljeno versko oglaševanje« na taksiju
Jalil Mashali iz nemškega Essna ima na zadnjem delu svojega taksija nalepko z Jezusovimi besedami iz Evangelija po Janezu (14,6): »Jaz sem pot, resnica in življenje«. 51-letni taksist želi svojo vero posredovati tudi drugim ljudem. Ker pa versko oglaševanje na taksijih ni dovoljeno, mu grozi denarna kazen.
Nemško zvezno ustavno sodišče je namreč leta 1998 odločilo, da imajo taksiji pomembno vlogo v krajevnem javnem prevozu in zagotavljajo storitve splošnega pomena za vse. Zato pristojni organi zdaj preiskujejo »nedovoljeno versko oglaševanje«. Voznik mora predstaviti še svoje stališče.
51-letni Jalil prihaja iz Irana: nekdanji musliman se je po hudi nesreči spreobrnil v krščansko vero.
Sam pravi, da na svojem avtomobilu nima oglasov, saj nalepka ni dobičkonosne narave, temveč le izraz njegovega prepričanja. Dokler sodišče ne sprejme dokončne odločitve, bodo meščani Essna na njegovem taksiju gledali »sporno« nalepko.
Po navedbah poročila 51-letni taksist prihaja iz Irana. Nekdanji musliman se je po hudi nesreči spreobrnil v krščansko vero. Po nesreči je prestal skupno 23 operacij in je celo premišljeval o samomoru, starejša ženska pa je z njim molila k Jezusu in Jalil se je spreobrnil.
»Z ribo nikoli nisem imel težav«
Ker postopek o upravnem prekršku še ni zaključen, mesto Essen po navedbah spletnega portala PRO trenutno ne more posredovati nobenih informacij. Dejstvo je, da je v Nemčiji zunanje oglaševanje na taksijih in avtomobilih za najem dopustno le na stranskih vratih vozila in z ustreznim dovoljenjem. Michael Oppermann, izvršni direktor nemškega združenja taksijev in najemnih vozil, zato svojemu kolegu svetuje, naj »svojo vero izraža in živi na drugačen način«.
Jalil Mashali zadevo trenutno pravno preverja pri odvetniku. Dokler se postopek ne konča, zaenkrat ne želi odstraniti svetopisemskega navedka. Tudi na svojem starem avtomobilu je imel nalepljen verski simbol v obliki ribe - in kot pravi, s tem nikoli ni imel težav.
Eden izmed mnogih primerov, na seznamu tudi Slovenija
Mashalijev primer je pritegnil pozornost tudi drugod po Evropi. Po navedbah spletnega portala Christian Network Europe je le »eden izmed mnogih«, med njimi pa gre poleg neposrednega oznanjevanja evangelija tudi za javno podporo življenju in pri tem na omenjenem portalu med drugim navajajo primer iz Slovenije.
Spomnimo: Ljubljanski potniški promet je leta 2018 z avtobusov mestnega prometa umaknil oglase Zavoda Živim, ki je s svojo kampanjo želil širiti veselje do življenja v javnem prostoru. Zavod se je na potezo avtobusnega podjetja pritožil in zagovornik načela enakosti je v postopku ugotovil, da je bil Zavod Živim s tem diskriminiran.
Tako LPP kot sodišče sta diskriminirala pravico Zavoda Živim, da izrazi svoje stališče o nerojenem življenju.
Sodišče je od zagovornika načela enakosti zahtevalo, naj svojo odločitev znova preuči, na kar se je Zavod Živim pritožil, saj je bila z njo kršena »svoboda izražanja«. Upravno sodišče je decembra 2021 odločilo, da zavod ni bila diskriminiran. Julija 2022 pa je zagovornik načela enakosti potrdil, da ima nevladna organizacija v podporo življenju pravico do tovrstne oglaševalske kampanje ter da sta tako LPP kot sodišče diskriminirala pravico Zavoda Živim, da izrazi svoje stališče o nerojenem življenju.