Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Tabla v spomin na prvi sestanek voditeljev Demosa

Za vas piše:
K. C.
Objava: 14. 10. 2015 / 10:02
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:26
Ustavi predvajanje Nalaganje

Tabla v spomin na prvi sestanek voditeljev Demosa

Ivan Oman in Borut Pahor sta v Novem mestu odkrila spominsko tablo v spomin na sestanek voditeljev Demosa.

Član prvega demokratično izvoljenega predsedstva Ivan Oman in predsednik republike Borut Pahor sta včeraj, 13. oktobra v centru biotehnike in turizma Grm Novo mesto skupaj odkrila spominsko tablo v spomin na sestanek voditeljev Demosa, ki je bil 29. junija 1990 prav na tej šoli. Še prej pa sta se pogovarjala z dijaki. Govorila sta o nastajanju samostojne slovenske države in poudarila pomen soglasja pri pomembnih državnih odločitvah.

Pahor je o Omanu dejal: "Z nami je nekdo, ki mu navkljub njegovi skromnosti ali pa prav zaradi nje lahko rečemo živa legenda. Spričo njegove življenjske vloge si to zasluži". Spomnil je, da bomo letos decembra praznovali 25 let od plebiscita, na katerem so se Slovenci izrekli za samostojno državo.

Oman je zbranim dijakom strnil nekaj vtisov tistega časa. Poudaril je, da tudi v Demosu takrat niso bili vsi enakih misli, a so na koncu s konsenzom sprejeli sklep o enotnosti, strnili vrste in enotno stopili po poti do osamosvojitve slovenske države, so sporočili iz predsedniškega urada.

Dijaki so gosta spraševali, zakaj se Slovenija ni osamosvojila že prej, kakšna je bila dolgoročna vizija razvoja slovenske države in kaj bi spremenili, če bi se lahko vrnili v leto 1990. Oman je dejal, da je bilo takrat na poti do plebiscita potrebnega veliko potrpljenja, političnega prizadevanja in vztrajanja, predvsem pa je bilo treba doseči soglasje. Pahor pa je povedal, da mora narod pri usodnih odločitvah in vizijah pridobiti zaupanje neodločnih: "Zgodovina nas uči, da le skupni dogovor glede najbolj zahtevnih narodnih vprašanj omogoča soočanje s problemi. Skupaj smo močnejši. Če pa bi prišlo do narodnega razkola, bi morebitne rane čutili še dolga desetletja."

Dijaki so dejali, da si v prihodnosti želijo možnost za razvoj talentov, zaposlitev in samostojnost, so zapisali v uradu predsednika.

Povzeto po STA

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh