Svež poletni izziv za zakonce: Zakaj Zakon
Svež poletni izziv za zakonce: Zakaj Zakon
Izziv Zakaj Zakon pripravlja ekipa sodelavcev Družine in Življenja (DiŽ). »Ideja izzivov za zakonce pri Družini in Življenju že dolgo raste, saj zaznavamo potrebo po vsakodnevnem delu na odnosih. Izzive vidimo kot dobro orodje za gradnjo odnosa vsak dan po malo,« pojasnjuje Bogomila Černelič, sodelavka DiŽ.
Po uspešnem adventnem še poletni izziv
K pripravi poletnega izziva je ekipo spodbudil uspeh adventnega. Pari so namreč »poročali o vidnih spremembah na bolje v zakonu, o večji povezanosti med zakoncema, več pogovora, nežnosti, o drobnih pozornostih med njima, tudi o osrečujoči intimnosti. Mnogim so se vnele pozabljene iskrice zaljubljenosti,« našteva članica ekipe. Udeleženci so izrazili močno željo po nadaljnjih izzivih, zato si pri DiŽ želijo, da bi ti nastajali tudi v bodoče.
Zakaj prav ta tema?
Tema tokratnega izziva je zakrament svetega zakona in je namenjen odkrivanju bogastva zakramenta, ki so si ga zakonci podelili na dan poroke. Skozi izziv bodo razmišljali o pomenu tega zakramenta in spoznavali, kakšen uporaben dar je. Učili se bodo zajemati iz neusahljivega vrelca, ki jim je ponujen, z dnevnimi dejanji ljubezni pa bodo spoznanja konkretno prenašali v odnose.
Zakrament svetega zakona želimo udeležencem izziva razumljivo in uporabno približati.
»Pri DiŽ-u se ukvarjamo z zakonci, zakrament svetega zakona je torej naša skupna osnova, ki pa jo po našem mnenju premalo poznamo in posledično slabo izkoriščamo njen potencialno velik in uporaben dar,« razmišlja Bogomila Černelič. »Zakrament svetega zakona želimo udeležencem izziva razumljivo in uporabno približati.«
Zakaj 21 dni?
Se tudi vi sprašujete, zakaj so organizatorji za čas trajanja izziva izbrali prav 21 dni? »To je splošno sprejeti minimalni čas, da si privzgojimo novo navado,« pojasnjuje sogovornica. »Skozi naš izziv bi radi privzgojili navado dnevne skrbi za lasten zakon. Vemo, da bo to za koga premalo, morda za koga predolgo, saj smo si različni, je pa to nek obvladljiv čas, ko smo se pripravljeni za nekaj potruditi, če vemo, da bo obrodilo sadove.«
Kako izziv nastaja?
Bogomilo Černelič smo vprašali tudi, kako izziv nastaja in od kod ekipa črpa navdih. »Tak izziv nastaja nekaj mesecev, z njim pa se je ukvarjalo kar nekaj ljudi,« začne. »Najbolj nam je pomemben vsebinski del, ki mu posvetimo največ časa, tu imamo posebno ekipo, ki je izziv pisala, nekaj strokovnjakov, ki so ga pregledali vsak s svojega področja, lektorico. Potem pa gre precej dela tudi za grafično in tehnično plat izziva,« čemur lahko prikimajo vsi, ki so se udeležili že adventnega izziva. Navdih za vsebino organizatorji črpajo iz Svetega pisma, Katekizma katoliške Cerkve, pa tudi iz lastnih izkušenj.
En evro na dan
Cena programa je 21 € na par, torej en evro na dan. Kaj zajema ta znesek? »Če bi se z zakoncem malce razvajali in bi si 21 dni zapored privoščili le kavo zunaj, bi vas stalo več kot ta izziv,« izpostavi Bogomila Černelič.
Kolikor vložiš, toliko dobiš.
»Tak izziv ne nastane čez noč, pač pa je za njim nekaj mesecev dela in veliko razmisleka. Cena je v luči tega zares minimalna, se nam pa zdi nujna, saj so tako tudi udeleženci pripravljeni v izziv vložiti več svojega časa in dela, od česar je uspeh izziva na koncu tudi najbolj odvisen. Kolikor vložiš, toliko dobiš, je bil komentar tudi na Genezo23, s čimer se popolnoma strinjamo. Menimo, da 21 evrov ne bi smela biti ovira za udeležbo za nikogar.«
Komu je izziv namenjen in kako poteka?
Izziv je namenjen poročenim katoliškim parom, »dobrodošli pa seveda tudi tisti, ki so poročeni morda le civilno in bi radi o zakramentu svetega zakona izvedeli več ali se nanj pripravljajo,« spodbujajo organizatorji. Vsebina je pripravljena z mislijo na zaposlene zakonce, ki komaj držijo niti dneva v rokah, obenem pa želijo graditi ljubeč, trden in bogat zakonski odnos. Ekipa zato obljublja pot rasti z majhnimi, izvedljivimi vsakodnevnimi koraki.
Na izziv se lahko prijavite TUKAJ.
Zakonca, ki se bosta do 12. junija prijavila na izziv, bosta med 13. junijem in 3. julijem na svoja e-naslova vsako jutro prejela kratko jutranje premišljevanje, praktični izziv, ki ga bosta opravila čez dan, in vprašanje za večerni pogovor v dvoje.
Naj se prijaviva, če …?
Za konec Bogomila Černelič odgovarja še na nekatera vprašanja in dvome, ki se lahko porodijo pred prijavo.
Naj se par prijavi, če je eden zelo za, drugi pa ne ve, ali bi sodeloval?
»Izkušnje preteklega izziva kažejo, da so bili dobri sadovi na račun izziva tudi v zakonih, kjer je po izzivu delal le eden od zakoncev. Gotovo je v tem primeru nekoliko težje vztrajati, sadove izziva pa vseeno lahko uživata oba. To je bil pravzaprav nepričakovani bonus – eden dela, pridobita pa oba.«
Naj se par prijavi, če je bil nad adventnim izzivom razočaran?
»Če paru prvi izziv izrazito ni bil všeč, ga ne priporočamo ponovno, naj izziv z veseljem preskoči. Izziv je priložnost za tiste, ki želijo v zakonu rasti in ga osvežiti, nikakor pa nobena obveza.«
Naj se par prijavi, če jima v adventu ni uspevalo (sproti) opravljati izzivov in se pogovarjati ob vprašanjih?
»Če jima med adventom ni uspelo najti časa, vseeno svetujemo, naj poskusijo še tokrat, morda bo zanje zdaj čas ugodnejši. Sicer pa poudarjamo, naj si izziv vsak par prikroji po svoje glede na trenutne zmožnosti. Izziv je spodbuda, nikakor pa ne zahteva, da pari do pike natančno izpolnijo predloge. Če nek par trenutno zmore le večerno vprašanje, je že to samo po sebi veliko vredno in dovolj dobro.«