Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Svetovni dan migrantov in beguncev: »Bog hodi s svojim ljudstvom«

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 29. 09. 2024 / 00:30
Oznake: Cerkev, Družba, Papež, Svet
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 01.10.2024 / 09:00
Ustavi predvajanje Nalaganje
Svetovni dan migrantov in beguncev: »Bog hodi s svojim ljudstvom«
Venezuelski begunci. FOTO: AFP/arhiv Družine

Svetovni dan migrantov in beguncev: »Bog hodi s svojim ljudstvom«

Danes obhajamo svetovni dan migrantov in beguncev. Papež Frančišek v tradicionalni poslanici z naslovom »Bog hodi s svojim ljudstvom« izpostavlja, da se Bog poistoveti z vsakim človekom, ki hodi skozi zgodovino, posebej z zadnjimi, revnimi in izključenimi, zato je srečanje z migrantom, tako kot z vsakim bratom in sestro v stiski, obenem tudi srečanje s Kristusom.

»Papež Frančišek želi poudariti razsežnost potujoče Cerkve. Božje ljudstvo je vedno na poti v nebeško domovino. Upanje na nebesa je danes realno upanje, ki pa je v velikem nasprotju z obupnim in nevarnim iskanjem mnogih ljudi, ki želijo najdi prostor preživetja, varnosti in blaginje,« je na predstavitvi poslanice v Vatikanu dejal kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju.

Poudarek na sinodalni razsežnosti Cerkve nam omogoča znova odkriti njeno potujočo naravo kot Božjega ljudstva, ki hodi skozi zgodovino, ki se seli, ki »migrira« proti nebeškemu kraljestvu.

Cerkev, ki »migrira« proti nebeškemu kraljestvu

Poslanica se začne s poudarkom na sinodalni razsežnosti Cerkve, kajti sinodalno pot lahko razumemo kot neko vrsto migracije. Po papeževih besedah nam poudarek na sinodalni razsežnosti Cerkve omogoča znova odkriti njeno potujočo naravo kot Božjega ljudstva, ki hodi skozi zgodovino, ki se seli, ki »migrira« proti nebeškemu kraljestvu.

Sveti oče ob tem spomni na izraelsko ljudstvo, ki se iz dežele suženjstva odpravi proti obljubljeni deželi, s pojasnilom, da na podoben način lahko gledamo na migrante našega časa.

Poskušajmo na migrante gledati kot na brate in sestre, ne glede na to, ali so prisiljeni bežati ali so obtičali na meji ali pa oboje.

Njihova pot obupa in upanja bi lahko bila tudi naša

Danes bi morali biti pozornejši na dejavnike, ki povzročajo prisilne migracije, kot da zavračamo in zatiramo tiste, ki se selijo, kajti »če bi bili deležni takšnih pritiskov kot oni, bi tudi mi pobegnili. Zato poskušajmo na migrante gledati kot na brate in sestre, ne glede na to, ali so prisiljeni bežati ali so obtičali na meji ali pa oboje. Njihovo potovanje obupa in upanja bi bilo tudi naše potovanje.« Kot papež Frančišek zapiše v molitvi, s katero se zaključi poslanica, je narobe, če si sebično lastimo svoj začasni kotiček na zemlji, ki nam ga je dal Bog.

Besedilo poslanice v celoti, ki ga povzemamo po Radiu Vatikan, je na voljo v spodnji priponki.

Poslanica za svetovni dan migrantov in beguncev 2024.docx

Nalaganje
Nazaj na vrh