Svetovni dan hospica in paliativne oskrbe: minljivost trka na vrata vseh!
Svetovni dan hospica in paliativne oskrbe: minljivost trka na vrata vseh!
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, Hiša Ljubhospic s predanostjo in človečnostjo nudi neprecenljivo hospic paliativno oskrbo 280 neozdravljivo bolnim letno, ki se soočajo s težkimi boleznimi ob koncu svojih življenj, in podporo njihovim svojcem.
Kljub temu, da Hiša Ljubhospic zagotavlja strokovne paliativne storitve z namestitvijo ter blaži stisko in trpljenje mnogih, pa slovenska politika tega projekta ne podpira - ne v materialnem ne v moralnem smislu, spominjajo pri omenjenem zavodu. Stacionarna hiša, ki deluje na neprofitni osnovi in v kateri je celotna oskrba za vse uporabnike brezplačna, se srečuje z resnimi izzivi financiranja in delovanja, saj tudi po tolikih letih ne prejema nobenih finančnih sredstev s strani države. Odsotnost sistemske podpore predstavlja tveganje za obstoj in razvoj te nujne ustanove, ki si neutrudno prizadeva za dostojanstvo in kakovost življenja ljudi v zadnjih trenutkih.
Vodstvo zavoda ob tem opozarja, da je »zavedanje o potrebi po paliativni oskrbi v Sloveniji premalo razvito, prav tako pa je pomanjkljivo tudi razumevanje vloge, ki jo imajo stacionarne hospic hiše, kot je Hiša Ljubhospic«. Kljub vsemu njihovi zaposleni in prostovoljci z odprtim srcem in veliko mero predanosti nadaljujejo svoje poslanstvo: zagotavljati miren in dostojen zaključek življenja tistim, ki ga najbolj potrebujejo.
Ob svetovnem dnevu hospica in paliativne oskrbe v Zavodu hospic Ljubljana pozivajo slovensko javnost in politike, naj prepoznajo pomen tovrstne oskrbe ob koncu življenja in omogočijo ustrezno finančno in moralno podporo delovanju organizacij, kot je Ljubhospic.
Ob svetovnem dnevu hospica in paliativne oskrbe zato v zavodu še posebej pozivajo slovensko javnost in politike, naj prepoznajo pomen tovrstne oskrbe ob koncu življenja in omogočijo ustrezno finančno in moralno podporo delovanju organizacij, kot je Ljubhospic: »Skupaj lahko ustvarimo sočutno okolje, kjer bo vsakomur omogočeno dostojanstveno slovo od življenja - brez strahu in trpljenja, ter s kakovostno in celostno oskrbo,« v pozivu javnosti pišejo predstavniki zavoda.
Po njihovih besedah Hiša Ljubhospic še naprej stremi k ohranjanju visokih standardov hospic paliativne oskrbe, vendar brez pomoči države njen obstoj in razvoj ostajata vprašljiva. Zato pozivajo vse odgovorne, naj slišijo glas tistih, ki potrebujejo to pomembno obliko pomoči, in ukrepajo v korist najbolj ranljivih med nami. Kajti, kot zaključujejo, »minljivost trka na vrata vseh!«