Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sveti sedež opozarja na nove oblike rasizma

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 24. 04. 2009 / 07:03
Oznake: Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:09
Ustavi predvajanje Nalaganje

Sveti sedež opozarja na nove oblike rasizma

Sveti sedež je na konferenci Združenih narodov o rasizmu v Ženevi opozoril na nove oblike rasizma, kot je denimo evgenika. Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih v Ženevi nadškof Silvano Tomasi je v svojem govoru poudaril, da kljub globalizaciji, ki ljudi med seboj povezuje, rasizem še vedno obstaja, poleg tega pa se pojavljajo tudi njegove nove oblike. Tomasi je dejal, da je sedanja Konferenca v boju zoper rasizem naredila korak naprej, hkrati pa je izrazil obžalovanje, da so jo tudi zlorabili za skrajna in napadalna politična stališča, ki jih Sveti sedež zavrača in obsoja. Ta namreč ne prispevajo k izboljšanju dialoga, pač pa povzročajo nesprejemljive spore, zato jih ni mogoče sprejeti. Nadškof Tomasi se je pri tem skliceval na besede iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki je v ponedeljek napadel Izrael in ga označil kot rasistični režim. Njegovo izjavo sta obsodila generalni sekretar Organizacije druženih narodov Ban Ki Moon in Evropska unija, katere večina predstavnikov je v znak protesta zapustila dvorano.

Nadškof Tomasi je v svojem govoru še dejal, da rasizem v vseh svojih oblikah izraža nekaj negativnega, da imajo namreč nekatera človeška bitja manj dostojanstva in manjšo vrednost kot druga. Na ta način pa posega v njihovo temeljno enakost in enakopravnost, ki jo imajo kot Božji otroci. To vodi v kršenje pravic človeka in skupin, je opozoril zastopnik Svetega sedeža, ki je izpostavil predvsem nestrpnost do migrantov, deklet, in oseb, ki jih družba zaznava kot drugačne. Glede evgenike kot nove oblike rasizma je nadškof Tomasi dejal, da izvajanje posegov, s katerimi je denimo mogoče zagotoviti željeno barvo oči otroka ali njegove druge fizične lastnosti, lahko vodi v ustvarjanje tako imenovanih podkategorij človeških bitij ter tudi v izkoreninjenje ljudi, katerih značilnosti in lastnosti niso v skladu s prevladujočimi družbenimi zahtevami. V preteklosti je bila evgenika pogosto zlorabljena kot opravičilo za diskriminacijo in kršitve človekovih pravic, kot so prisilne sterilizacije ljudi, ki naj bi imeli genske napake, v nekaterih primerih pa celo genocid ras, ki so jih razglasili za manj vredne ali nezaželene.

Sveti sedež se petdnevne konference o rasizmu, ki se je začela v ponedeljek, udeležuje kljub nekaterim kritikam in dejstvu, da so zaradi domnevno spornih prvin predloga skupne zaključne izjave svojo udeležbo med drugim odpovedale Združene države Amerike, Izrael, Avstralija, Kanada, Italija, Nizozemska, Poljska, Nemčija in Češka. Države udeleženke so na drugi dan zasedanja sprejele sklepno izjavo, v kateri pozivajo k boju proti nestrpnosti in diskriminaciji. Izjava je precej skrčena različica prvotnega besedila, iz katerega so umaknili najbolj sporne dele in stavke. Besedilo ne omenja Izraela in ne omejuje svobode govora z omejevanjem kritike verstev. Predsedujoči konferenci kenijski generalni tožilec Amos Wako je izjavo označil za zgodovinski rezultat, ki kaže, da lahko ostanemo konstruktivno angažirani in dosežemo soglasje.

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh