Sveti oče Kongregaciji sv. Jožefa: Mladi danes potrebujejo verodostojne priče
Sveti oče Kongregaciji sv. Jožefa: Mladi danes potrebujejo verodostojne priče
Sveti Leonard Murialdo je 19. marca 1873 ustanovil Pobožno torinsko družbo svetega Jožefa za oskrbo in formacijo zlasti mladih delavcev, spominjajo pri Vatican News. Nastala je v Torinu »v zelo težkem okolju, zaznamovanem z veliko moralne, kulturne in ekonomske revščine, pred katero ni ostal brezbrižen, ampak je sprejel izziv in se lotil dela«.
Iz tega se je oblikovala skupnost, ki danes sestavlja približno petsto posvečenih oseb, poleg njih so še sestre murialdinke svetega Jožefa, ki praznujejo 70. obletnico ustanovitve, sekularni inštituti in veliko laikov.
Mladi potrebujejo verodostojne priče
Papež je ob lanskem začetku praznovanja obletnice kongregaciji zaželel, da še naprej raste v »umetnosti prepoznavanja zahtev časov« in k njim pristopa z »ustvarjalnostjo Svetega Duha«. Takrat jim je dejal, naj še posebej skrbijo za mlade, ki danes zelo potrebujejo verodostojne priče, ter jih spodbudil, naj ne nehajo sanjati »v duhu pristnega očetovstva«. To je ponovil tudi včerajšnji avdienci poudaril tri vidike, ki so pomembni za njihovo življenje in apostolat: primat Božje ljubezni, pozornost do sveta, ki se spreminja, in očetovska milina ljubezni.
»Pustimo, da nas Bog ljubi«
»Pustiti, da te Bog ljubi,« je poudaril sveti oče: »To je bila skrivnost Leonardovega življenja in njegovega apostolata. In to je povabilo, ki velja tudi vam: pustimo, da nas Bog ljubi, da bi bili verodostojne priče njegove ljubezni; dopustimo, da njegova ljubezen vedno bolj vodi naša čustva, misli in dejanja.«
Glas je dal družbeno najbolj odrinjenim
Papež je Leonarda Murialda označil kot »globoko mističnega človeka«. Znal se je zavedati življenja okoli sebe in novih, resnih in pogosto skritih stisk, za katere je poskrbel brez oklevanja. Mlade delavce je učil načrtovati svoje življenje, izraziti svoje mnenje in si medsebojno pomagati, papeževe besede povzema Vatican News: »Postal je glasnik preroške besede Cerkve v svetu, v katerem so prevladovali ekonomski interesi in interesi oblasti, tako da je dal glas družbeno najbolj odrinjenim. Znal je prepoznati vrednote laikata v življenju in apostolati Božjega ljudstva.«
Zbrane je povabil, da gojijo »njegovo gorečnost in pogum: skupaj – laiki, redovniki in redovnice, na poteh skupne molitve, razločevanja in dela, da bi bili oblikovalci pravičnosti in občestva.«
Očetovska milina ljubezni
Zadnji element, ki je po papeževih besedah pomemben za karizmo kongregacije, pa je očetovska milina ljubezni. »Iščite jo in živite med seboj v duhu bratstva ter jo izražajte v odnosu do vseh. Bodite kakor Marija, naša Mati: istočasno močni v pričevanju in nežni v ljubezni.« Sveti Leonard je dejal: `Dejavna ljubezen pomeni videti lepoto vsakega človeka in o njej govoriti, iz srca odpuščati, imeti miren obraz, prijaznost, milino.´ In še: `Kakor brez vere ne ugajamo Bogu, tako brez miline ne ugajamo bližnjemu.´
»To so njegove besede: preprost in močan program življenja in apostolata,« je dejal papež Frančišek in zaključil z besedami svetega Leonarda: »Postanite svetniki, in to kmalu. Kajti svetnik ima daljnoviden pogled, življenje naredi bolj človeško, posreduje upanje in zaupanje ter zna deliti svojo izkušnjo, da je Bog Ljubezen.«