Sveti oče: Je ljubezen do Boga in bližnjega v središču mojega življenja?
Sveti oče: Je ljubezen do Boga in bližnjega v središču mojega življenja?
Frančišek se je v nagovoru naslonil na pismouka iz današnjega evangeljskega odlomka, ki je Jezusa vprašal, katera zapoved je prva med vsemi, torej je iskal počelo, ki je v osnovi vseh zapovedi. Judje so imeli številne predpise in so iskali osnovo vseh, tisto, ki naj bi bila temeljna. Zato so bile med njimi dobre razprave, saj so iskali resnico, je poudaril papež in opozoril, da je to vprašanje bistveno tudi za nas, za naše življenje in našo pot vere.
Srce naše vere
»Tudi mi se kdaj čutimo zgubljene in se sprašujemo, katera stvar je najpomembnejša med vsemi in kje naj najdemo središče svojega življenja, svoje vere. Jezus nam odgovarja s tem, da združi bistveni zapovedi: Ljubi Gospoda, svojega Boga! in Ljubi svojega bližnjega! To je srce naše vere. Vemo, da se je treba vrniti k srcu življenja in vere. Jezus nam torej pravi, da je ljubezen vir vsega in da nikdar ne smemo ločiti Boga od človeka,« je podčrtal sveti oče.
Šteje pripravljenost srca
In nadaljeval, da učencu katerega koli obdobja Gospod pravi, da na njegovi poti ne štejejo zunanje pobožnosti, daritve in žrtve, marveč pripravljenost srca, s katerim se odpreš v ljubezni Bogu in bratom. »Počnemo lahko mnoge stvari, a le zase in brez ljubezni – a to ne gre. Počnemo jih lahko z raztresenim in zaprtim srcem – tudi to ne gre. Treba jih je storiti z ljubeznijo,« je še izpostavil Frančišek.
Kako si ljubil?
»Gospod bo prišel in nas vprašal zlasti o ljubezni: kako si ljubil? Vtisniti je torej treba v srce najpomembnejšo zapoved: ljubi Gospoda, svojega Boga, in ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Vsak dan si izprašujmo vest, ali je ljubezen do Boga in bližnjega v središču mojega življenja? Me molitev Bogu spodbuja, da grem naproti bratom in jih zastonjsko ljubim? Mar v obličju drugega prepoznam Gospodovo navzočnost?« se je spraševal papež.
11. člen italijanske ustave
Hkrati je, kot že običajno, tokrat ob citiranju 11. člena italijanske ustave o zavračanju vojn, pozval sprte strani po vsem svetu h končanju konfliktov in začetku dialoga. S temi besedami je pozdravil člane dobrodelne organizacije Emergency, ki skrbi za žrtve konfliktov in revščine v 9 državah sveta. »Zavračajte vojno kot sredstvo za napad na svobodo drugih narodov in za reševanje mednarodnih sporov,« jih je pozval sveti oče.
Dialog namesto orožja
Vse narode pa je spodbudil, naj upoštevajo to načelo: naj se prepove vojna in naj se vprašanja rešujejo z zakoni in pogajanji, namesto orožja, ki naj utihne, pa naj spregovori dialog. Kot vselej je Frančišek pozval vernike, naj se pridružijo molitvi za trpeče Ukrajino, Palestino, Izrael, Mjanmar in Južni Sudan. Hkrati pa je tokrat poslal tudi sporočilo prizadetim v Valencii in drugih delih Španije, kjer je zaradi katastrofalnih poplav umrlo vsaj 217 ljudi.
Molim za prebivalce Valencie?
»Nadaljujmo molitev za Valencio in druge španske pokrajine, ki te dni tako zelo trpijo. Vprašajmo se: kaj delam za prebivalce Valencie? Molim zanje? Jim kako pomagam? Razmislimo o tem,« je poudaril papež in izrazil bližino vsem, ki so jih prizadele najsmrtonosnejše poplave v moderni zgodovini Španije, zlasti v Valencii, kjer so tudi našteli veliko večino (213) od skupno doslej potrjenih 217 smrtnih žrtev.