Sveti Avguštin, »doktor milosti«
Sveti Avguštin, »doktor milosti«
Bog ga je po molitvah matere Monike, pridigah milanskega škofa sv. Ambrozija in po svoji Besedi v Svetem pismu vztrajno klical, naj zapusti zgrešeno pot in se popolnoma posveti Njemu.
Avguštin se tega izkustva spominja v svojih Izpovedih, kjer med drugim zapiše: »Pozno sem te vzljubil, Lepota, večno davna, večno nova, pozno sem te vzljubil! In glej, bil si v meni, in jaz sem bil zunaj, in tam sem te iskal, nelep sem se gnal za lepimi stvarmi, ki si jih ti ustvaril. Z menoj si bil, jaz ne s teboj. Daleč od tebe so me držale stvari, ki sploh ne bi bivale, ko ne bi v tebi bivale. Vabil si in klical – in prebil si mojo gluhoto. Bliskal in žarel si – in pregnal si mojo slepoto. Sladko si mi vzdehtel in vsrkal sem tvoj vonj – po tebi koprnim. Okusil sem te – in sem te lačen in žejen. Dotaknil si se me – in zagorel sem po tvojem miru.«
Sveti Avguštin iz Hipona, imenovan tako po svojem škofovskem sedežu v severni Afriki, velja za enega največjih cerkvenih očetov. Ni pa le avtor številnih duhovnih, filozofskih in teoloških spisov, ki imajo tudi visoko literarno vrednost, ampak je o svoji veri in predanosti Bogu z vso vnemo pričeval predvsem s svojim življenjem.
Veličastna hvalnica Bogu
Svojo globoko vero je izražal tudi v molitvah, ena od njih je znamenita hvalnica Bogu:
Velik si, Gospod, in hvale vreden.
Velika je Tvoja moč in Tvoji modrosti ni mere.
In Tebe hoče hvaliti človek,
ki je drobec Tvojega stvarstva,
človek, ki nosi s seboj svojo umrljivost,
ki nosi pričevanje svojega greha
in pričevanje, da se ti, Bog, prevzetnim ustavljaš.
In vendar – Tebe hvaliti hoče človek,
ki je le drobec Tvojega stvarstva.
Ti nas spodbujaš, da nam je radost Tebe hvaliti,
zakaj k sebi si nas ustvaril in nemirno je naše srce,
dokler ne počije v Tebi.
Amen.
Doktor milosti
Naziv »doktor milosti« se je Avguština prijel zato, ker se je v njegovem življenju na poseben način pokazala moč Božje milosti, ki ga je iz zmot privedla do spoznanja resnice in se je zmogel od grešnosti obrniti h krepostnemu življenju. Cerkev mu je dodelila tudi čast cerkvenega učitelja.
Sv. Avguštin je zavetnik teologov, tiskarjev in pivovarjev; priporočajo se mu za dober vid.
Sv. Avguštin je zavetnik teologov, tiskarjev in pivovarjev; priporočajo se mu za dober vid. Njegov god obhajamo 28. avgusta, dan po godu njegove matere sv. Monike.
Sveti Avguštin na Slovenskem
Sv. Avguštinu so pri nas posvečene tri cerkve: župnijska cerkev v Strugah ter podružnični cerkvi v Orehovlju v župniji Miren in pri Veliki Varnici v župniji Sv. Andraž v Halozah – Zgornji Leskovec. Pri cerkvi Svetega Duha na Ostrem Vrhu je manjša cerkvica oziroma kapela sv. Avguština, zgrajena konec 17. stoletja.
Sv. Avguštinu so pri nas posvečene tri cerkve: župnijska cerkev v Strugah ter podružnični cerkvi v Orehovlju v župniji Miren in pri Veliki Varnici v župniji Sv. Andraž v Halozah – Zgornji Leskovec.
Med temi je še posebej zanimiva cerkev sv. Avguština pri Veliki Varnici v Halozah. Zgrajena je namreč na hribu, ki se prav tako ponaša s svetnikovim imenom: Sveti Avguštin. Tam je poleg njegove še ena cerkev, posvečena sv. Magdaleni, tik ob meji s Hrvaško. Obe sta bili zgrajeni konec 18. stoletja. Cerkev sv. Avguština je priljubljena romarska pot, ki jo na zadnjo avgustovsko nedeljo, tam imenovano kar »avguštinska nedelja«, obiščejo romarji z obeh strani meje. Hrib Sveti Avguštin se ponaša tudi s čudovitim razgledom.
Ime Avguštin nosi okoli 400 Slovencev, že nekaj desetletij pa je manj priljubljeno; ženska različica imena Avguština je še bolj redka, to ime ima le okoli 100 Slovenk.