Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Suženjstvo žal ni le zgodovinski spomin«

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 24. 08. 2017 / 09:40
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:37
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Suženjstvo žal ni le zgodovinski spomin«

P. Czerny: Prvi korak pri reševanju novodobnega suženjstva je izpraševanje vesti.

Ob obhajanju mednarodnega dneva spomina na odpravo trgovine s sužnji je papež Frančišek včeraj v devetih jezikih objavil tvit z naslednjo vsebino: »Gospod je blizu vsem tistim, ki so žrtve starih in novih suženjstev: nečloveškega dela, nedovoljene trgovine, izkoriščanja.« Več o tem dnevu ter o novih oblikah suženjstva je v pogovoru za Radio Vatikan povedal p. Michael Czerny, namestnik tajnika Oddelka za migrante in begunce Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju.



Kot je poudaril p. Czerny, je žalostno, da obhajanje tega dneva ni zgolj zgodovinski spomin, ampak tudi tema, ki je izredno aktualna. Obenem je treba še povedati, da ostaja spomin na sužnost v preteklosti tudi odprto vprašanje, saj posledice trgovine ostajajo vse do danes. Te se kažejo predvsem v neravnovesju v odnosih, predvsem med Afriko in Evropo ter med Afriko in Amerikama.

V nadaljevanju pogovora je p. Czerny spregovoril o novodobnem suženjstvu, ki ga je že večkrat obsodil tudi papež Frančišek. Pojavlja se v različnih oblikah in je pogosto prikrito našim očem. »Mogoče je to razlika v primerjavi s preteklostjo, ko je bilo suženjstvo bolj ali manj navaden vidik družbe; danes so mnoge oblike skrite in zato je prvi korak ta, da odpremo oči in smo bolj občutljivi na nevarnosti novodobnega suženjstva. Ta zadeva tudi migracije, zato morajo biti države zelo pozorne, kakor je v svoji poslanici ta mesec pozval tudi papež Frančišek. To pomeni, da morajo biti migracijske poti urejene in razmeroma preproste, saj sicer obstaja nevarnost, da trgovina z ljudmi postane suženjstvo.«

Ob koncu pa p. Czerny povedal, kaj mora po njegovem mnenju storiti mednarodna skupnost, da bi izkoreninila nove oblike suženjstva: »Mislim, da je prvi potreben korak izpraševanje vesti. Kakšna je naša družba, naše gospodarstvo, naše navade, naše potrošništvo? Gre za obliko povpraševanja, zahteve, nečesa, kar na nek način potrebujemo – in tako dopustimo, da se odpre določen trg, odgovor nanj pa je suženjstvo. V tem smislu ta pojav vstopa v vsakdanje življenje.«

Vir: Radio Vatikan
Foto: RV

Kupi v trgovini

Prenovitev
Duhovna rast
21,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh